Auto sprowadzone zza Odry. Zobacz, jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec!

Auto sprowadzone zza Odry. Zobacz, jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec!

Auto sprowadzone zza Odry. Zobacz, jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec!

57,7% samochodów sprowadzonych do Polski pochodzi z Niemiec. Jednak nie każdemu kupującemu opłaci się importowany pojazd. Wartość wielu aut z Niemiec jest zawyżona. Aby uniknąć nietrafionego zakupu, należy sprawdzić historię pojazdu. Podpowiadamy jak to zrobić.

W pierwszym półroczu bieżącego roku do Polski importowano 502 193 samochody – wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. 289 719 sztuk sprowadzono z Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi są więc krajem, z którego najchętniej sprowadzamy auta.

Ryzyko kupna samochodu sprowadzonego z Niemiec

Wiele osób chwali sobie samochody importowane z Niemiec. Jednak do niedawna na dobre auto sprowadzone zza zachodniej granicy natrafiali jedynie szczęściarze. Nieprzypadkowo Marcin Górski, ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, porównał kupno używanego auta z Niemiec do gry w ruletkę. Dziś jednak wzrosła zarówno świadomość kupujących, jak i możliwość sprawdzenia historii pojazdu. Osoby, które noszą się z zamiarem kupna importowanego samochodu coraz częściej zapoznają się z jego historią. O niebezpieczeństwie związanym z zakupem samochodu z Niemiec przeczytasz na stronie https://mubi.pl/poradniki/historia-pojazdu-z-niemiec/.

Sprowadzane auto – na co zwrócić uwagę?

Po co sprawdzać historię pojazdu z Niemiec? Przywoływany już ekspert PZWL, Marcin Górski, szacuje, że nawet 85% pojazdów importowanych z Niemiec ma cofnięty licznik! Natomiast zgodnie z szacunkami niemieckiego klubu samochodowy ADAC, że co trzeci sprzedawany samochód ma przekręcony licznik. W wyniku zaniżania przebiegu, średnia wartość używanego samochodu zwiększyła się o 3000 euro. 

Tak więc nabywca przepłaca za auto z przekręconym licznikiem już w momencie kupna. Ponadto proceder ten powoduje wzrost kosztów eksploatacji oraz napraw ponoszonych przez nowego właściciela pojazdu. Jednocześnie zaniżanie przebiegu negatywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa na drogach. 

Historia pojazdu z Niemiec po numerze VIN

Czy historię importowanego samochodu możemy sprawdzić po numerze VIN? Niestety, historii pojazdu z Niemiec póki co nie sprawdzimy w usłudze „Historia Pojazdu”. Serwis przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji nie zawiera jeszcze informacji z baz niemieckich. Jednakże istnieją płatne dekodery numerów VIN, które pozwolą nam na poznanie historii auta z Niemiec.

TÜV – historia pojazdu dzięki dokumentacji z przeglądów

Historię pojazdu z Niemiec możemy także sprawdzić dzięki dokumentacji przeglądów technicznych. Po każdym przeglądzie technicznym sporządza się bowiem raport, który zawiera informacje na temat przebiegu, stwierdzonych podczas badania usterek, miejsca oraz daty przeprowadzenia przeglądu.

Obok raportu, jako dowód przeglądu służą również pieczątka wbijana w dowód oraz nalepka naklejana na tablice rejestracyjne. Jeśli nie uda nam się zgromadzić odpowiedniej dokumentacji, możemy skontaktować się z siecią, w której dokonano przeglądu. Sieci prowadzą centralną bazę, w której przechowywane są informacje na temat wszystkich badań technicznych. Nazwę sieci ustalimy na przykład dzięki pieczątce.

Historia pojazdu z ASO

Aby sprawdzić historii pojazdu z Niemiec, można skorzystać z Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Uzyskanie pełnej historii przeglądów pozwoli na przykład wykryć zaniżenie przebiegu, które miało miejsce przed ostatnim przeglądem. Jednakże wizyta w ASO nie da nam informacji na temat napraw, które przeprowadzono poza siecią warsztatów producenta. Za wizytę w ASO zapłacimy około 100-250 zł.

Sprowadzony z Niemiec pojazd należy koniecznie zarejestrować i ubezpieczyć. Ofertę ubezpieczenia samochodu możemy sprawdzić w porównywarce ubezpieczeń na Mubi.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *