Co to jest intercooler i jakie jest jego działanie?

Co to jest intercooler i jakie jest jego działanie?

Co to jest intercooler i jakie jest jego działanie?

Intercooler jest to rodzaj chłodnicy, odpowiadającej za schładzanie sprężonego powietrza, które trafia do silnika. Jest on stosowany dlatego, że sprzężone powietrze, które ma zbyt wysoką temperaturę, negatywnie wpływa na proces spalania mieszanki. Ochłodzone powietrze ma większą gęstość, a wraz z nią zwiększa się jego masa, co daje możliwość spalenia większej ilości paliwa, co natomiast przekłada się na zwiększenie wydajności i mocy silnika. Mówimy tu o nie małym wzroście, ponieważ według obliczeń, intercooler jest w stanie schłodzić sprężone powietrze nawet o 40 stopni Celsjusza, co daje 15-20% wzrost mocy silnika. Krótko mówiąc, intercooler sprawia, że nasze auto dostaje większego „kopa”. Obecnie ciężkość silników z doładowaniem wyposażonych jest w intercooler, który montowany jest między cylindrami a sprężarką.

Czy uszkodzenie intercoolera jest groźne?

Intercooler jako ostatni element układu dolotowego, przez który powietrze przepływa przed wpadnięcie do kolektora ssącego, ma zasadniczy wpływ na pracę silnika, dlatego jego usterki mogą mieć poważne w skutkach konsekwencje dla naszego auta. Niestety o usterkę intercoolera nie trudno, co jest wynikiem jego położenia. Montowany jest on najczęściej bardzo nisko, zaraz za zderzakiem przednim, ponadto praktycznie nic go nie osłania, dlatego naprawdę łatwo o mechaniczne uszkodzenia, na przykład przez kamienie wykukujące spod kół samochodów jadących przed nami. Na szczęście uszkodzenie intercoolera nie jest tak groźne, jak na przykład uszkodzenie chodnicy z płynem chodzącym, jednak wskutek licznych uderzeń, może dojść do obniżenia przepływu powietrza, a następnie do perforacji. Jedną z poważniejszych usterek zagrażających intercoolerowi jest zanieczyszczenie, dlatego warto co jakiś czas, podczas mycia samochodu, delikatnie przeczyścić również jego.

Intercooler a praca silnika

O ile o awarię urządzenia, jakim jest intercooler stosunkowo trudno, częściej są to usterki mechaniczne, o tyle pewne objawy, jakie możemy „spotkać” w intercoolerze, mogą sugerować na przykład problemy z silnikiem. Jednym z takich objawów jest pojawienie się dużej ilości oleju w intercoolerze. Jego śladowe ilości nie powinny nas niepokoić, gdyż biorą się one z odmy, oraz ze spalin, wracających przez EGR do silnika. Jeżeli jednak zauważymy większą ilość oleju w intercoolerze, koniecznie powinniśmy sprawdzić turbosprężarkę, a także cały silnik. Jeżeli jednak chodzi o sam intercooler, to przede wszystkim powinniśmy dbać o jego szczelność. 

Nieszczelny intercooler – czym to grozi?

Wszystkie przewody doprowadzające oraz odprowadzające, a także sam intercooler powinien być szczelny. Dlaczego? Ponieważ od tej szczelności zależy spalanie mieszanki oraz praca silnika. Kiedy zauważymy, że silnik znacznie słabiej zbiera się od dołu, możemy szukać problemu właśnie w układzie dolotowym. Nieszczelności w tym układzie powodują bowiem zakłócenia w spalaniu mieszanki, a co a tym idzie zakłócenia pracy silnika. Innym objawem nieszczelność jest tak zwana „zadyszka” silnika. Kiedy silnik po włączeniu się turbo, delikatnie zaczyna przerywać, najczęściej spowodowanej jest to właśnie nieszczelnością układu dolotowego, np. intercoolera. Nieszczelność intercoolera oraz pozostałych elementów układu dolotowego powinniśmy bezzwłocznie naprawić. Przy braku szczelności turbosprężarka nie będzie mogła wytworzyć odpowiedniego ciśnienia w całym układzie, co będzie narażało ją na bardziej wytężoną pracę, a w następstwie na szybszą eksploatację. 

Wymiana intercoolera – kiedy trzeba to zrobić?

W przypadku niektórych części samochodowych producent wskazuje, co ile powinno dokonać się wymiany. W przypadku intercoolera nie ma konieczności okresowej wymiany, chociaż co jakiś czas warto wykonać jego czyszczenie, na przykład w celu usunięcia nagromadzonego przez lata oleju. Najczęstszym powodem wymiany intercoolera jest jego mechaniczne uszkodzenie, na przykład w wyniku stłuczki. Technologicznie wskazana jest również wymiana intercoolera podczas wymiany turbosprężarki. Coraz częściej możemy znaleźć ogłoszenia oferujące regenerację zużytych części, w tym również intercoolerów, co nierzadko kosztuje niewiele mniej niż nowy sprzęt.

Zdecydowanie korzystniej przejrzeć oferty motoryzacyjnych sklepów internetowych, takich jak iParts.pl, które proponują wiele produktów renomowanych producentów, w bardzo korzystnych cenach. Kupując intercooler w iParts.pl mamy gwarancję produktu najwyższej jakości, który dopasujemy do wymogów naszego samochodu. Nowy intercooler w sklepie iParts.pl ochroni nas przed utratą gwarancji podczas wymiany turbosprężarki, której działanie jest ściśle z nim związane.

2 thoughts on “Co to jest intercooler i jakie jest jego działanie?

  1. Wyskakujące kamyki to błahostka w porównaniu z zawieszeniem się na krawężniku :/ Niestety po takiej przygodzie człowiek przekonuje się ile tak naprawdę części można uszkodzić nie biorąc wcale udziału w żadnym wypadku. Dobrze, że teraz neimal od ręki można wszystko zamówić z dostawą do domu lub warsztatu i na przyszłość jeździć naprawdę rozważnie.

  2. Na szczęście nie miałem problemów z intercoolerem, ale dobrze wiedzieć co robić w takim przypadku. W iParts kupuję od kilku miesięcy i mogę potwierdzić, że to sprawdzony sklep. Warto posiadać wiedzę na temat naszych części samochodowych, aby wiedzieć jak w razie czego zareagować. Bardzo przydatny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *