Czy należy starannie dobierać rodzaj oleju do silnika?
Początkujący majsterkowicze są często przytłoczeni półkami sklepów z częściami samochodowymi, wypełnionymi po sufit tęczą kolorowych butelek z olejem silnikowym. Nawet doświadczeni użytkownicy mogą być zdezorientowani przechwałkami, ale ostrożnie zastrzeganymi, nowomodnymi certyfikatami i mylącymi specyfikacjami.
Olej silnikowy jest jednym z najbardziej złożonych, wszechstronnie testowanych i stale ulepszanych elementów samochodu. Oto informacje, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli nie wymieniasz oleju we własnym zakresie, upewnij się, że mechanik usuwa olej przez otwór korka spustowego, a nie wysysa go przez otwór bagnetu.
Wiele osób uważa, że ten pierwszy sposób usuwa więcej zanieczyszczeń. Używaj oleju silnikowego o właściwej masie, posiadającego odpowiednie certyfikaty i odpowiednio go wymieniaj, a zaoszczędzisz sobie zmartwień.
Oleje silnikowe – rodzaje
Konwencjonalny olej silnikowy to rafinowana ropa naftowa, czyli ropa tłoczona z ziemi, która została poddana procesowi rafinacji. Olej w pełni syntetyczny. W pełni syntetyczne oleje nie tylko przechodzą proces rafinacji, ale są też rozkładane na poziomie molekularnym, gdzie usuwane są zanieczyszczenia i tworzone specjalne związki. Ponieważ związki te są produkowane specjalnie do stosowania w nowoczesnych silnikach, zapewniają one wyższe osiągi i ochronę niż oleje konwencjonalne. Nawet w gamie olejów w pełni syntetycznych istnieją ogromne różnice między poszczególnymi formułami.
W zależności od potrzeb można wybrać olej syntetyczny, którego zadaniem jest utrzymanie silnika w czystości, ochrona silnika, lepsza praca w niskich temperaturach lub większa oszczędność paliwa. Niektóre kombinacje olejów syntetycznych oferują więcej niż jedną z tych cech. Syntetyczna mieszanka olejowa. Jak sama nazwa wskazuje, syntetyczna mieszanka olejowa łączy w sobie zarówno konwencjonalne, jak i syntetyczne oleje silnikowe. Nie będzie miał takiego samego poziomu dodatków jak olej w pełni syntetyczny, ale nadal będzie posiadał niektóre z jego właściwości w zakresie wydajności i ochrony.
Jak dobrać odpowiedni olej?
W instrukcji obsługi samochodu znajduje się lista specyfikacji i gatunków oleju silnikowego odpowiednich dla danego samochodu. Należy to sprawdzić przed zakupem lub uzupełnieniem oleju, aby upewnić się, że zakupiony został właściwy typ oleju.
Jeśli masz trudności ze znalezieniem odpowiedniego oleju do swojego samochodu, możesz spróbować w dziale części zamiennych u dealera producenta. Oleje są klasyfikowane według ich lepkości – czyli tego, jak gęste lub rzadkie są oleje. Lepkość zmienia się w zależności od temperatury. Oleje silnikowe są „wielosezonowe”, aby sprostać szerokiemu zakresowi temperatur pracy.
Dodatki (dodatki zwiększające lepkość) nadają olejowi inną lepkość, gdy jest zimny, a inną, gdy jest gorący. Jak mogę sprawdzić lepkość? Lepkość na zimno i na gorąco jest oznaczona na pojemniku z olejem jako kod. Pierwsza część kodu to klasa dla temperatury zimnej, a druga część to klasa dla temperatury wysokiej.