Dociski sprzęgła – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Dociski sprzęgła - wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Dociski sprzęgła - wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Element, którego nie może zabraknąć w prawidłowo funkcjonującym samochodzie, czyli docisk sprzęgła. Część, która odpowiada za prawidłową, bezproblemową i przede wszystkim gładką zmianę biegów. 

Jak już pisaliśmy – dociski sprzęgła to niezbędne, a przy tym bardzo ważne elementy całego sprzęgła. Odpowiadają głównie za gładką zmianę biegów. Nic dziwnego, że użytkownicy samochodów zawsze szukają wysokiej jakości części tego rodzaju.

Dociski sprzęgła, czym tak naprawdę są?

Zaczniemy od opisania tego, co dla wielu nie jest do końca zrozumiałe. Odpowiemy na pytanie, czym są dociski sprzęgła. Warto zaznaczyć, że to bardzo ważny element układu sprzęgła. Już sama nazwa wskazuje, dlaczego on się tam znajduje. Pozwala bowiem optymalnie docisnąć tarczę samego sprzęgła do koła zamachowego. Co za tym idzie, moment obrotowy jest przenoszony z silnika na koła. Właśnie w taki sposób koła w ogóle mogą się poruszać. Sam widzisz, że to ważny element! Nic dziwnego, że niezbędna jest jego wysoka jakość w trakcie zakupu. Musi to być sprawny, sprawdzony, przede wszystkim trwały element, który przetrwa wiele tysięcy przejechanych kilometrów. Pamiętaj więc o zakupie rozwiązania, które spełni oczekiwania i wymagania Twoje, ale również fachowców w zakładzie. Już wiesz, czym jest docisk sprzęgła. Sprawdź teraz, jak często należy go wymieniać, aby nie doprowadzić do uszkodzeń innych elementów w samym układzie sprzęgła.

Jak często trzeba wymieniać dociski sprzęgła?

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie powinno się wymieniać samych docisków sprzęgła. Kiedy konieczna jest wymiana całego układu, dopiero wtedy należy wymienić również docisk. Jest to więc uregulowane liczbami, które wskazują na wymianę samego sprzęgła, czyli około 60 tysięcy kilometrów. Oczywiście dociski sprzęgła, jak i same sprzęgła ulegają awarii, czy zużyciu nieco wcześniej. Zawsze zwracaj uwagę na podejrzane odgłosy, które mogą wskazywać na to, że coś ze sprzęgłem jest nie tak. Również w trakcie zmiany biegów możesz to usłyszeć, ponadto będziesz wiedział, że coś jest nie tak z dociskiem sprzęgła, kiedy w trakcie wciskania pedału sprzęgła lub jego zwalniania będą wyczuwalne szarpnięcia, czy pewne przerwy w odbijaniu samego pedału. 

O czym pamiętać przy zakupie docisków

Jak każdy element najważniejszych podzespołów w samochodzie, również docisk sprzęgła powinno wybierać się z głową. Możesz nie wiedzieć, jak wybrać najlepszy, ale wtedy poradź się specjalistów. Przede wszystkim powinno to być rozwiązanie od cenionego producenta, który oferuje jedynie sprawdzone części i podzespołu do pojazdów. Pamiętaj także, aby docisk był kompatybilny z tym, który aktualnie jest w Twoim aucie. Jak to zrobić? Możesz na przykład po numerze VIN dotrzeć do konkretnej części. Numery OE także powinny pomóc. Same oznaczenia na starym docisku powinny się zgadzać z tymi na nowym. Wybieraj wysoką jakość i niezawodność niekoniecznie w najniższej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *