Gdzie bezpiecznie kupować części samochodowe?

Gdzie bezpiecznie kupować części samochodowe

Gdzie bezpiecznie kupować części samochodowe

Awaria samochodu? Stłuczka? Poważniejszy wypadek? Przed zakupem części samochodowych należy zdecydować o miejscu zakupu tak aby cena oraz jakość potrzebnych elementów spełniały nasze wymagania.

Samochód jest układem wielu różnych systemów i części, które współpracują ze sobą, aby auto mogło działać. Z czasem wszystko się zużywa i poszczególne elementy mogą potrzebować wymiany. Właściciel auta staje wówczas przed dylematem, gdzie kupować części samochodowe, aby mieć pewność, że są to produkty odpowiednio wysokiej jakości.

Jakie są dostępne źródła części samochodowych?

Kiedy oddajemy samochód do naprawy do Autoryzowanego Serwisu Obsługi (ASO), możemy mieć właściwie pewność, że wymieniane w nim części będą oryginalne i wysokiej jakości, dzięki czemu posłużą nam przez wiele lat. Natomiast tego samego nie da się powiedzieć przy zakupie części u prywatnych sprzedających, np. na aukcjach internetowych i w serwisach ogłoszeniowych. Kupujemy je wówczas taniej, ale ryzykujemy, że nie będą nowe, tylko mocno już wyeksploatowane i poddane jedynie działaniom regeneracyjnym.

Poza tym części motoryzacyjne można kupować w stacjonarnych i internetowych sklepach motoryzacyjnych, a także serwisach samochodowych. Dobrze jest znaleźć sobie renomowanego dostawcę części do auta określonej marki, na przykład takiego, który oferuje zamienne części samochodowe Ford, jakie w wielu przypadkach mogą być sprowadzane wprost zza granicy, ze Stanów Zjednoczonych.

Jak sprawdzać jakość oraz oryginalność części zamiennych do samochodów?

Zdecydowana większość części przeznaczonych do aut oraz motocykli dostępnych na naszym rodzimym rynku powinna mieć homologację. Nie stanowi ona jednak gwarancji jakości sprzedawanego podzespołu. Kupujący powinni wiedzieć, że homologacja potwierdza jedynie, że dany produkt spełnia minimalne wymogi zawarte w odpowiednich normach polskich oraz międzynarodowych.

Warto podkreślić, że przepisy obowiązujące w całej Unii Europejskiej wymagają, aby producenci i dystrybutorzy informowali klientów o tym, jaką jakość mają oferowane przez nich części. Dzielą się one na części oryginalne zamienne, części zamienne o porównywalnej jakości oraz pozostałe zamienniki. Najlepiej kupować oryginalne części zamienne, ale te są też często najdroższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *