Jak można uzyskać odszkodowanie po potrąceniu zwierzęcia?

Jak można uzyskać odszkodowanie po potrąceniu zwierzęcia

Jak można uzyskać odszkodowanie po potrąceniu zwierzęcia

Samochody stały się dla dużej części ludzi, pojazdami bez których nie wyobrażają oni sobie życia. Ułatwiają nam one przemieszczanie się z miejsca na miejsce, a także są bardzo pomocne w załatwianiu zakupów, czy też odbieraniu dzieci z przedszkola, itp. Warto więc dokładać wszelkich starań, by nasz samochód był zawsze sprawny oraz odpowiednio przygotowany do jazdy. Także inwestycja w takie ubezpieczenia jak obowiązkowe OC, czy też nieobowiązkowe AC z pewnością będzie dobrym pomysłem. Na drodze może dojść do różnego rodzaju zdarzeń takich jak: wypadek, stłuczka, potrącenie dzikiego zwierzęcia lub np. psa. Im więcej będziemy wiedzieć na temat tego typu zdarzeń oraz tego jak należy wówczas się zachować, tym łatwiej będzie nam przetrwać tego typu nieprzyjemne niespodzianki.

Odszkodowanie po potrąceniu zwierzęcia – jak się do tego zabrać?

Na drogach różnego typu dochodzi do bardzo różnorodnych wydarzeń, często także tych nieprzyjemnych. Z pewnością należy do nich zaliczyć potrącenie zwierzęcia. W Polsce tak jak i wszędzie na świecie dochodzi do tego typu zdarzeń z udziałem zarówno zwierząt gospodarskich, jak i zwierząt dzikich. Nierzadko ich uczestnikami są także zwierzęta domowe, takie jak psy czy koty. Potrącenie zwierzęcia z pewnością nie należy do miłych rzeczy. Warto tutaj też wspomnieć o tym, że w takim przypadku możliwe jest uzyskanie odszkodowania, jeśli w przypadku tego zdarzenia uszkodzeniu uległ samochód albo na szwank zostało narażone nasze zdrowie. By do wypłaty odszkodowania mogło dojść, w niektórych przypadkach niezbędna będzie inwestycja w ubezpieczenie AC. Tak jest w przypadku zwierząt dzikich. W przypadku zwierząt domowych odpowiedzialność za zwierzę, które wyszło na drogę, ponosi jego właściciel. Jeśli jest to zwierzę, którego właścicielem jest rolnik, to odszkodowania za straty powstałe w wyniku takiego zdarzenia możemy dochodzić z rolniczej polisy OC. Takie ubezpieczenie jest w Polsce obowiązkowe.

Zderzenie z dzikim zwierzęciem, zderzenie ze zwierzęciem domowym – czasem może przytrafić się i Tobie

Pamiętajmy, że w przypadku kolizji z dziką zwierzyną, wypłatę odszkodowania będzie nam uzyskać o wiele trudniej. Nie oznacza to oczywiście, że nie jest to możliwe. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, powinniśmy o kolizji powiadomić, np. lekarza weterynarii albo inną osobę, która może udzielić pomocy w takiej sytuacji. Może to być np. pracownik Służby Leśnej, policjant, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, itp. Nie powinniśmy się także oddalać z miejsca zdarzenia i czekać na przybycie policji. Nieudzielenie pomocy potrąconemu zwierzęciu oraz odjechanie z miejsca wypadku, może się skończyć nałożeniem na nas grzywny w wysokości do pięciu tysięcy złotych. Po zderzeniu nie ruszamy zwierzęcia a całe miejsce dokładnie oznaczamy i czekamy na przybycie służb. Warto także zrobić zdjęcia oraz przygotować inną dokumentację, bo to się może przydać po kolizji z dzikim zwierzęciem jak i zwierzęciem domowym. Ułatwi nam to z pewnością uzyskanie odszkodowania. Ubezpieczenie samochodu w w formie polisy AC na pewno będzie dobrym pomysłem, o czym możemy przeczytać, np. tu: https://kalkulator-ubezpieczen.pl/potracenie-psa-i-uszkodzenie-auta-jak-uzyskac-odszkodowanie/. Na stronie internetowej: https://kalkulator-ubezpieczen.pl/ znajdziemy także sporo innych podpowiedzi, z których dowiemy się, czego możemy oczekiwać, np. od zarządcy drogi, przez którą przebiegało dzikie zwierzę. Uszkodzenia pojazdu czy też ciała mogą być w niektórych przypadkach mocno zaawansowane – warto więc wiedzieć, co można zrobić, by nasze interesy zostały odpowiednio zabezpieczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *