Jak przygotować się na długi weekend na motocyklu? Podpowiadamy

Jak przygotować się na długi weekend na motocyklu Podpowiadamy

Jak przygotować się na długi weekend na motocyklu Podpowiadamy

W najbliższym czasie czeka nas kilka długich weekendów. W maju czy w czerwcu pogoda powinna pozwolić na dalsze wypady motocyklem, dzięki czemu znów będziemy mogli cieszyć się możliwościami naszych jednośladów. Jednak dłuższe wyprawy wymagają kompleksowego przygotowania. Na co warto zwrócić uwagę przed weekendowym wypadem motocyklowym poza miasto? Podpowiadamy, o czym koniecznie musisz pamiętać.

Kompleksowe przygotowanie do wyprawy wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jest ważne niezależnie od tego, czy chcesz wybrać się nad położone niedaleko jezioro, czy planujesz wypad w dalsze zakątki kraju.  

Zacznij od motocykla 

Motocykl to podstawowa kwestia, wpływająca na bezpieczeństwo, ale też realizację celu jazdy. Musi być w pełni sprawny i wolny od jakichkolwiek usterek, abyś nie musiał przerywać wyprawy z powodu niespodziewanej awarii. Jakie elementy motocykla powinieneś sprawdzić przed wyruszeniem w dalszą drogę? 

Przede wszystkim zweryfikuj stan hamulców – przedniego i tylnego. Obydwa muszą z odpowiednią siłą wyhamowywać Twój pojazd. Zobacz też, czy kierownica jest odpowiednio ustawiona i dokręcona. Możesz również skontrolować stan amortyzatorów. Następnie dokładnie obejrzyj maszynę – powinieneś wykluczyć jakiekolwiek wycieki (paliwa, płynu hamulcowego lub chłodniczego). Zwróć też uwagę na stan oświetlenia – wszystkie lampy muszą działać. 

Następnie przejdź do ogumienia. Jeżeli majówkowy wyjazd będzie pierwszym w tym roku, musisz dokładnie przyjrzeć się oponom. W przypadku, gdy te będą sparciałe lub zniszczone, należy je obowiązkowo wymienić. Z kolei gdy stan ogumienia jest dobry, dopompuj je do odpowiedniego ciśnienia. 

Możesz również sprawdzić, jak naciągnięty jest łańcuch i czy nie wymaga on korekty. Możesz udać się do najbliższego lub zaprzyjaźnionego serwisu, który przed pierwszym wyruszeniem w drogę dokona kompleksowej analizy stanu technicznego Twojego motocykla, a także wymieni eksploatacyjne elementy.  

Przygotuj swoje akcesoria, odzież i kask 

Przygotowanie wyposażenia zacznijmy od kasku – kluczowego elementu, który chroni głowę przed najróżniejszymi urazami. Twoim obowiązkiem jest utrzymywanie go w stanie idealnym, a jeżeli ma on jakiekolwiek uszkodzenia – powinieneś zakupić nowy. Zwróć uwagę, czy skorupa jest cała i na kasku nie ma pęknięć. W przypadku rys na szybce, możesz wymienić ją na nową. Przymierz też kask przed jazdą – zdarza się, że ciało motocyklisty przez zimę się zmienia i pasująca wcześniej ochrona głowy staje się niewygodna. 

Poza kaskiem przygotuj odpowiednią odzież na motocykl. Pamiętaj, że w maju i w czerwcu pogoda lubi płatać figle. Z tego względu koniecznie zabierz ze sobą bieliznę termoaktywną, zestaw ciepłych rękawiczek i kominiarkę. Niezbędna będzie też kurtka z ochroną przeciwdeszczową (takie warstwy ochronne mają niektóre kurtki Shima). Podobnie jak w przypadku kasków, pasująca na Ciebie wcześniej kurtka czy spodnie mogą okazać się zbyt luźne lub za ciasne. W takiej sytuacji powinieneś kupić dobrze dobrane egzemplarze. Z kolei buty motocyklowe powinny być pełne i wygodne. 

Na koniec nie zapomnij naładować telefonu, weź ze sobą powerbank, a jeżeli jedziesz w trasę ze znajomymi – zainstaluj interkom do rozmów podczas jazdy. Zamontuj też w motocyklu sakwy oraz torby i… prawie możesz ruszać! 

Zasady komfortowej i bezpiecznej jazdy 

Przede wszystkim mierz siły na zamiary. Jeżeli jedziesz w grupie, dobieraj uczestników do swojego poziomu doświadczenia na motocyklu. Koniecznie poinformuj pozostałych, gdy jesteś mało doświadczonym motocyklistą. Z kolei nowicjuszy traktuj z szacunkiem, dostosowując swoje tempo jazdy do najwolniejszych osób. 

Trasę również dobieraj do swoich możliwości i typu maszyny, którą posiadasz. Do jazdy w góry czy na dalekie wyprawy najlepiej nadają się motocykle turystyczne. Maszyny typu cruiser to świetne rozwiązanie do wypadów poza miasto albo przejazdów dobrymi, ulicznymi trasami. Z kolei enduro pozwoli Ci na poruszanie się po bezdrożach. 

Zaplanuj wcześniej, gdzie będziesz robił przerwy i jakie atrakcje zwiedzisz po drodze. Jeżeli chcesz spędzić w trasie kilka dni, zaznacz, w których miejscach przenocujesz. Zwróć uwagę na odpowiednie nawodnienie i posiłki – jako motocyklista musisz mieć sporo energii.  

Gdzie warto wybrać się na weekend? 

Cel podróży w dużym stopniu zależy od tego, w której części Polski mieszkasz i jak daleką wycieczkę planujesz. Jeżeli chcesz zobaczyć południowe krańce kraju, to warto odwiedzić np. Góry Sowie, Góry Stołowe lub wysunięte trochę bardziej na północ Góry Świętokrzyskie. Polecamy też Zamek Książ, Wieliczkę czy Izerski Park Ciemnego Nieba.  

W Polsce centralnej warto zobaczyć np. Gniezno, Golub-Dobrzyń, Toruń, okolice Kalisza czy Biskupin. To niezwykłe atrakcje turystyczne, pełne niesamowitych szlaków turystycznych, polecanych również motocyklistom.  

Natomiast jeżeli udajesz się w północne rejony kraju, polecamy wyspy Uznam i Wolin, turystyczne szlaki w pobliżu Koszalina, przejazd wzdłuż wybrzeża lub niepowtarzalne Mazury. Bardziej odważnych i mających więcej czasu zachęcamy do wyprawy na Hel – przed sezonem nie będzie tam wielu turystów, a wrażenia z jazdy będą niepowtarzalne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *