Jak sprawdzić wiek i zużycie opon?

Jak sprawdzić wiek i zużycie opon?

Jak sprawdzić wiek i zużycie opon?

Regularna kontrola stanu opon jest kluczowa dla bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. W szczególności ważne jest, aby wiedzieć, jak sprawdzić wiek i zużycie opon. W poniższym artykule przedstawimy sposoby na sprawdzenie wieku i stanu opon, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie poruszać się po drogach.

Jak sprawdzić wiek opony?

Aby sprawdzić wiek opony, należy znaleźć na jej boku tzw. DOT (Department of Transportation) – cyfry i litery wypisane na boku opony. DOT składa się z 11-12 cyfr i liter, z których cztery ostatnie wskazują na datę produkcji opony. Pierwsze dwie cyfry odpowiadają za numer tygodnia produkcji, a dwie ostatnie – za rok produkcji. Na przykład DOT 3617 oznacza, że opona została wyprodukowana w 36. tygodniu 2017 roku.

Trzeba pamiętać, że opony mają okres przydatności 5-6 lat od daty produkcji, a ich właściwości jezdne pogarszają się z czasem. Dlatego też ważne jest, aby regularnie sprawdzać wiek opon, szczególnie gdy kupujemy używane opony lub nie jesteśmy pewni, jak długo już je mamy. W przypadku opon, których DOT wskazuje na wiek powyżej 6 lat, należy rozważyć wymianę na nowe, nawet jeśli nadal wyglądają na gotowe do eksploatacji.

Jak sprawdzić zużycie opony?

Aby sprawdzić zużycie opony, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze, warto sprawdzić, czy bieżnik opony jest wystarczająco głęboki. W przypadku opon letnich minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, ale zaleca się, aby bieżnik był głębszy (co najmniej 3 mm), ponieważ zapewni to lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni. Można to sprawdzić za pomocą specjalnych mierników, a także poprzez włożenie do rowku między bieżnikami monety – jeśli zniknie ona całkowicie, oznacza to, że bieżnik jest płytki i należy rozważyć wymianę opon.

Kolejnym ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest stan boku opony. Należy przyjrzeć się ewentualnym uszkodzeniom, pęknięciom, wgnieceniom czy przetarciom. Trzeba pamiętać, że bok opony jest narażony na uszkodzenia zewnętrzne, takie jak uderzenia o krawężnik, dlatego warto regularnie kontrolować jego stan.

Wreszcie, należy zwrócić uwagę na ogólny stan opony, czyli takie aspekty jak pęknięcia, wgniecenia, nierównomierny zużycie czy oznaki starzenia się. Ich przykładem może być utrata elastyczności czy pojawienie się pęknięć na boku opony. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z mechanikiem lub specjalistą od opon, aby określić, czy dana opona nadaje się do dalszej eksploatacji. Jest to kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Aby zapobiec szybkiemu zużywaniu się ogumienia, warto postawić na sprawdzone marki takie jak np. opony Bridgestone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *