Jak wygląda dochodzenie odszkodowania po wypadku komunikacyjnym?

Jak wygląda dochodzenie odszkodowania po wypadku komunikacyjnym

Jak wygląda dochodzenie odszkodowania po wypadku komunikacyjnym

Na polskich drogach codziennie dochodzi nawet do kilkuset kolizji. Niektóre z nich można nazwać zwykłymi stłuczkami, inne natomiast są poważnymi wypadkami, w wyniku których poszkodowani są ludzie. Jak uzyskać odszkodowanie, jeśli do zdarzenia nie doszło z naszej winy? Wszystko wyjaśnimy poniżej.

Kiedy należy nam się odszkodowanie?

Prawo do odszkodowania mają wszyscy uczestnicy kolizji, którzy doznali szkody. Niezależnie od tego, czy sprawca podał nam swoje dane, czy też zbiegł z miejsca zdarzenia, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacenia nam odpowiedniej kwoty. Niestety towarzystwa ubezpieczeniowe mają tendencje do zaniżania wyceny należnych nam roszczeń. Najlepiej widać to w momencie oddania uszkodzonego auta do serwisu, który przeprowadza szczegółową kalkulację kosztów. Na tym przykładzie łatwo zobaczymy, jak bardzo ubezpieczyciel zaniża stawki za robociznę i jakich napraw nie wlicza do kosztorysu. Niestety wciąż niewiele osób decyduje się na odrzucenie pierwotnej propozycji odszkodowania, a co za tym idzie, nieuczciwe praktyki są stosowane coraz częściej.

Co zrobić w sytuacji zaniżenia odszkodowania?

Jeśli uważamy, że proponowana kwota odszkodowania jest zdecydowanie zaniżona mamy kilka wyjść z sytuacji. Możemy napisać odwołanie, które prawdopodobnie zostanie odrzucone lub możemy wejść na drogę sądową z ubezpieczycielem. Jak pokazują statystyki, większość osób pozywających firmy ubezpieczeniowe otrzymuje swoje roszczenia, warto jednak w tym przypadku wspomóc się profesjonalną firmą odszkodowawczą XPRIME, która szczegółowo ustali podmiot zobowiązany do zapłaty, zgłosi sprecyzowane oczekiwania, a także zainicjuje oraz podejmie się negocjacji z ubezpieczycielem. W razie potrzeby firma taka przeprowadzi również postępowanie reklamacyjne oraz poweźmie wszystkie niezbędne kroki, aż do uzyskania oczekiwanej kwoty, w tym dochodzenia praw poszkodowanego na drodze sądowej.

Jak działają firmy odszkodowawcze?

Często firmy odszkodowawcze same zgłaszają się do osób poszkodowanych. Żyją one z prowizji od wypłacanego roszczenia, tak więc w ich interesie jest uzyskanie jak najwyższej wartości kwoty spornej. Po podpisaniu stosownej umowy, firma ta będzie reprezentować nasze roszczenia wobec ubezpieczyciela. W razie postępowania sądowego możemy otrzymać wezwanie, jako świadek zdarzenia, jednak najprawdopodobniej nie będzie brać czynnego udziału w procesie. Takie rozwiązanie jest być może kosztowne, jedna pozwala na osiągnięcie o wiele wyższego odszkodowania, niż kwota proponowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a my nie musimy się angażować emocjonalnie w ten spór. Pamiętajmy jednak, by wybierając firmę odszkodowawczą kierować się renomą oraz opiniami klientów, którzy skorzystali już z podobnych usług.

Walka z nieuczciwymi ubezpieczycielami nie musi być bezowocna. Tak naprawdę to od nas zależy, czy firmy wypłacające odszkodowania zaczną działać prawidłowo. Jeśli pozwolimy na jawne oszustwa i będziemy godzić się na zaniżone kwoty świadczeń odszkodowawczych, nie ukrócimy tego procederu. Decydując się na pomoc kancelarii, zyskujemy szansę na sprawiedliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *