Jaki motocykl na początek – stan, pojemność i wybrane modele

Jaki motocykl na początek

Jaki motocykl na początek

Motocykle często stają się prawdziwą pasją dla tych, którzy je bliżej poznali. Fascynują się nimi zarówno posiadacze dwóch kółek, jak też ci, którzy „chcieliby, ale się boją”. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, być może czas zastanowić się – jaki motocykl byłby odpowiedni na początek?

Nowy, czy używany?

To pytanie zadajemy sobie zwykle na początku i zwykle wybieramy opcję „używany”. Dlaczego? Przede wszystkim koszt – co jeśli jednak jazda motocyklem nie jest dla ciebie? Poza tym na używanej maszynie swobodniej się trenuje. Nie przejmujesz się tak każdą rysą na jednośladzie – zwłaszcza gdy widać, że ma on już to i owo za sobą.

Jaką moc wybrać na początek?

Powszechnie uważa się, że na początek najlepsze są skutery i motocykle o pojemności 125 cm3. Niektórzy nazywają je „damskimi” motocyklami, inni twierdzą, że są odpowiednie jedynie dla młodzieży, która jest świeżo po zdobyciu kategorii A1. Otóż niekoniecznie. Motocykle o niewielkiej pojemności wybierają również doświadczeni fani dwóch kółek, którzy cenią sobie ekonomiczną jazdę – na przykład na codziennej trasie do pracy.

Motocykl na początek – polecane modele

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli motocykli o pojemności 125 cm3, czyli szczególnie polecanej na „pierwszy raz” i nie sposób wymienić wszystkie. Istnieje jednak kilka szczególnie polecanych dla początkujących, z uwagi na łatwość opanowania maszyny.

1 – HONDA CBR 1225R

Ulubiony model młodych, początkujących motocyklistów, a także osób potrzebujących ekonomicznego jednośladu na co dzień. Dostępny od 2004 roku, cieszy się niesłabnącą popularnością z uwagi na stosunek jakości i komfortu jazdy do ceny i kosztu eksploatacji.

2 – HONDA XL VARADERO 125V

„Wiaderko” wygląda jak poważna, turystyczna sześćsetka, za to pali niewiele i jest praktycznie bezawaryjny. Niestety wadą wymienianą czasem przez użytkowników jest zbyt miękkie zawieszenie motocykla.

3 – CAGIVA MITO 125

Włoski design nie wymaga rekomendacji. Warto jedynie wspomnieć, że w tworzeniu Cagivy Mito i niektórych modeli Ducati, brał udział ten sam projektant i konstruktor. Motocykl jest dość niski, co ułatwia jego prowadzenie. Sportowa pozycja kierowcy właściwa dla tego modelu nie sprzyja niestety wykorzystaniu go na dłuższych trasach. Podobnie zresztą jak stosunkowo wysokie spalanie.

Pierwszy motocykl – dlaczego nie warto skakać na głęboką wodę

Maszyna o większej mocy może kusić, jednak nie jest dobrym wyborem, jeśli nie masz dużego doświadczenia w prowadzeniu jednośladu. Nie ukrywajmy – motocykl nie jest najbezpieczniejszym środkiem lokomocji. Zwłaszcza prowadzony przez początkującego kierowcę. Motocykle wyposażone w silniki o mniejszej pojemności są łatwiejsze do opanowania. Mówi się, że wybaczają błędy początkujących kierowców – niestety nie można tego powiedzieć o mocniejszych, bardziej zrywnych maszynach.

Większość doświadczonych motocyklistów, jeśli nie wszyscy, mają za sobą pierwsze setki kilometrów przejechanych na poczciwej 125 – takiej, jak jedna z polecanych przez nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *