Karting dla dzieci — jak zacząć przygodę?

Karting dla dzieci — jak zacząć przygodę?

Karting dla dzieci — jak zacząć przygodę?

Nie jest tajemnicą, że wielu kierowców wyścigowych zaczynało od jazdy gokartami. Taki wspólny początek łączy m.in. Michaela Schumachera, Ayrtona Sennę, Lewisa Hamiltona i Roberta Kubicę — wszyscy oni już od najmłodszych lat śmigali gokartem po torze.

Nie jest tajemnicą, że wielu kierowców wyścigowych zaczynało od jazdy gokartami. Taki wspólny początek łączy m.in. Michaela Schumachera, Ayrtona Sennę, Lewisa Hamiltona i Roberta Kubicę — wszyscy oni już od najmłodszych lat śmigali gokartem po torze. Oczywiście gokarty to nie tylko punkt startowy do kariery rajdowca, ale także świetne hobby wspomagające rozwój i polepszające koordynację ruchową. Jeśli więc Twoje dziecko przejawia zainteresowania w tę stronę, warto poważnie rozważyć zapisanie go do szkoły kartingowej.

Czym jest karting dla dzieci?

Najprościej rzecz ujmując, jest to nic innego jak mniejsza wersja popularnych gokartów wyścigowych. Tego typu gokarty są napędzane małymi 2- lub 4-suwowymi silnikami o mocy około 2 KM. Zależnie od modelu, mogą one osiągać maksymalną prędkość od 20 do 60 km/h. Najczęściej wyścigi i zajęcia treningowe z ich udziałem odbywają się na tym samym torze, co te dla standardowych gokartów (zwykle na nawierzchni asfaltowej). Przewidziano nawet specjalne obiekty dla najmłodszych — tor jest tam uproszczony, nawet do zwykłego owalu. Starsi zaś mogą ścigać się nawet gokartem o standardowych wymiarach.

Jak zacząć przygodę z kartingiem?

Podstawową kwestią będzie oczywiście wybór odpowiedniego miejsca. Obecnie całkiem sporo torów oferuje naukę jazdy gokartem. Warto już na tym etapie mieć świadomość aspiracji pociechy i nie naciskać jej na pójście w profesjonalną jazdę, jeśli chce się ścigać wyłącznie dla zabawy. Przeglądając oferty, warto zwrócić uwagę, czym dokładnie zajmuje się firma zarządzająca danym torem, co obejmuje jej oferta i czy jest dostosowana do dzieci w wieku docelowym. Dobrze jest też zapoznać się z opiniami innych rodziców, szczególnie tymi dotyczącymi kwestii bezpieczeństwa.

karting

Naukę jazdy gokartem dzieci powinny zaczynać od lekcji indywidualnych. Dzięki nim instruktor określi, czy ten sport jest faktycznie odpowiedni dla naszego potomka oraz pozwoli dostosować odpowiedni gokart do jego wieku i predyspozycji. Niektóre z ich typów mogą być bowiem wykorzystywane wyłącznie w ustalonych terminach, pod stałą opieką instruktora jazdy. Organizatorzy torów powinni w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo swoich podopiecznych, w związku z czym kursy powinny rozpoczynać się od wpojenia dzieciom zasady „bezpieczeństwo przede wszystkim”, a nie tylko nauczenia ich podstaw kartingu. Dziecko nauczy się w ich trakcie technik wyścigowych oraz pozna podstawowe kwestie techniczne prowadzonego pojazdu. Kursy tego typu uczą też samodzielności, dbania o użytkowany pojazd, a także prawidłowego doboru mieszanki paliwowej i ciśnienia opon. Są to praktyczne umiejętności, które przydadzą się także w późniejszym życiu.

 Po przejściu lekcji indywidualnych, dziecko można zapisać dalej na kursy grupowe. Są one prowadzone w małych grupkach, co zapewnia indywidualne podejście instruktorów do każdego z uczestników. W ich ramach dziecko będzie szlifować nabyte już umiejętności i weźmie udział w swoich pierwszych wyścigach.

Od jakiego wieku można zacząć przygodę z gokartami?

Wbrew pozorom, na gokarty można zapisać nawet stosunkowo małe pociechy. Lekcje indywidualne można umówić już dla 5-letniej pociechy. Warunkiem jest jednak osiągnięcie przez nią minimum 110 cm wzrostu. Instruktor szybko oceni, czy dziecko poradzi sobie już z prowadzeniem pojazdu i czy wykazuje wystarczające zainteresowanie tematem. Dzieci od 6 lat wzwyż można już bez problemu zapisywać do szkół kartingowych, a 7-11-latków po kilku indywidualnych lekcjach można od razu włączyć do grupy średnio-zaawansowanej. W tym wieku można też podejmować pierwsze próby w profesjonalnych wyścigach. Jeśli potomek wyrazi zainteresowanie profesjonalnym udziałem w zawodach, dobrze jest zadbać o profesjonalne wyposażenie kartingowe (m.in. kask, buty i kombinezon), aby mieć pewność, że będzie odpowiednio chroniony podczas wyścigów. Przy 12+ latach można zapisać pociechę na lekcje indywidualne, które umożliwią wzięcie udziału w szkoleniu intensywnym, pozwalającym dołączenie do profesjonalnego teamu i start w wyścigach i zawodach grupowych.

Podsumowanie

Karting to świetny pomysł na rozwijające hobby. Pociecha nie tylko nauczy się, jak korzystać z gokarta, ale także nabędzie praktyczne umiejętności, które przydadzą jej się w późniejszym życiu. Wszystkie informacje potrzebne do wzięcia udziału w kursie możemy bez problemu znaleźć na stronie internetowej zarządu danego toru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *