Kupowanie opon – porady i wskazówki

Kupowanie opon - porady i wskazówki

Kupowanie opon - porady i wskazówki

Opony o znakomitej przyczepności do drogi to jeden z warunków bezpieczeństwa jazdy. Odpowiadają za bezpieczeństwo w czasie podróży samochodem bardziej niż nowinki techniczne. Powinny cechować się świetnym prowadzeniem na mokrej nawierzchni oraz ogólnie niskim zużyciem paliwa na suchej drodze.

Niezwykle ważna etykieta produktu

Oglądając przed zakupem jakikolwiek produkt, należy jak najdokładniej zapoznać się z etykietą.

Z lektury etykiety ogumienia, można dowiedzieć się o przyczepności na mokrej nawierzchni, oporu toczenia i zewnętrznego hałasu podczas jazdy. Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie nowego systemu etykietowania opon, który obowiązuje od 1 maja 2021 roku.  Etykiety mają być bardziej zrozumiałe, aby  kierowca mógł podjąć świadomą decyzję zakupową. Zanim kierowca uda się na zakupy, musi przeanalizować swoje potrzeby w tym zakresie. Informacje na etykiecie to źródło wiedzy o konkretnym modelu opon.

Czynniki istotne przy wyborze opon

Przy wyborze opon warto brać pod uwagę czynniki  indywidualne jak: częstotliwość jazdy (ilość przejechanych kilometrów w ciągu miesiąca), rodzaje drogi (miejska, czy autostrada), styl jazdy.

Rozmiar opon

Najwięcej problemu sprawia dobranie rozmiaru opon. Informacje o wielkości kół można znaleźć w instrukcji pojazdu przy specyfikacji technicznej.   Rozmiar opon podany jest  podawany również na klapce wlewu paliwa lub na naklejce umieszczonej na słupku drzwi kierowcy. Powyższej informacji udzieli także  dilera samochodowy naszej marki oraz serwis wulkanizacyjny.

Czy są opłacalne opony całoroczne?

Opony  całoroczne (wielosezonowe) są pewnego rodzaju kompromisem. Ich zaletami są: brak konieczność wymiany opon i konieczności magazynowania. Kupowanie opon wielosezonowych jest też  tańsze niż nabycie dwóch kompletów opon: letnich i zimowych. Mają one jednak pewne wady, zwłaszcza w porównaniu do opon zimowych. Jeżeli kierowca jeździ niewiele, po dobrze oczyszczonych drogach miejskich, to opony wielosezonowe mogą być optymalnym wyborem. 

Opony letnie

Podczas kupowania opon, letnich jak i zimowych, trzeba zwrócić uwagę na takie parametry jak: indeks prędkości opony, oznaczający maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się pojazd, w którym zamontowana jest dana opona. Indeks nośności oznacza maksymalnym obciążenie samochodu. Powyższe parametry są widoczne na ściance bocznej opony letnie i zapisane są za pomocą liter oraz cyfr. Są od siebie zależne i trzeba je brać razem pod uwagę przy zakupie ogumienia.

Opony zimowe

Wyniki sprzedaży ogumienia wskazują, że najchętniej kupowane są opony klasy ekonomicznej, które przeznaczone są do spokojnej jazdy miejskiej. Opony klasy średniej sprawdzają się w większości aut dostępnych na rynku. Opony klasy premium przeznaczone są do aut o dużej mocy. Przy wyborze opon zimowych najważniejsze jest, aby kierowca zapoznał się ze specyfikacją techniczną kół i opon, które zamierza kupić. Dokładne opisy opon znajdują się na internetowych stronach producentów. Takie opisy są pomocne przy wyborze ogumienia. Odnośnie doboru opon, świetne porady możecie także znaleźć na https://www.auto-swiat.pl/ oraz na niezależnym portalu motoryzacyjnym https://www.autocentrum.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *