Leczenie po wypadku komunikacyjnym – kto pokrywa koszty?
Leczenie po wypadku komunikacyjnym trwa niekiedy przez kilka miesięcy. Związane jest z dużymi wydatkami na rehabilitację oraz specjalistyczną opiekę lekarską. Koszty te w większości sytuacji pokrywa firma ubezpieczeniowa – w przypadku poszkodowanych. Jednak warto zapewnić sobie dodatkową ochronę i zwiększyć swoje szanse na szybki powrót do zdrowia.
W naszym kraju ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego pojazdu mechanicznego. To z OC sprawcy osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym otrzyma odszkodowanie. Jednak co zrobić, jeśli okaże się, że sprawca nie był ubezpieczony? Na szczęście istnieje prosty sposób, by zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe w takiej sytuacji.
Kto pokrywa koszty po wypadku komunikacyjnym?
Jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku, poszkodowany może się ubiegać o odszkodowanie z OC sprawcy. W takim przypadku musi on wykazać winę drugiego kierowcy. Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Zgodnie z obowiązującym prawem ma na to 30 dni, licząc od dnia, w którym osoba uprawniona lub poszkodowana złoży zawiadomienie o szkodzie.
Także pieszy lub rowerzysta, który odniesie obrażenia w wyniku potrącenia przez samochód, otrzyma odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Odszkodowania może się także domagać pasażer pojazdu, który dozna obrażeń w wypadku komunikacyjnym. Ofiary wypadków drogowych mają prawo do szeregu świadczeń. Ustawodawstwo określa dokładnie, jakie obowiązki ma w stosunku do nich ubezpieczyciel.
A co w sytuacji, jeśli sprawca wypadku nie był ubezpieczony? Jeżeli kierowca, który spowodował zdarzenie, nie będzie posiadać obowiązkowego OC, osoba poszkodowana i tak otrzyma odszkodowanie. Jego wypłatą zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Później zażąda on zwrotu kosztów od sprawcy wypadku. Jest to tak zwany regres ubezpieczeniowy.
Na co można przeznaczyć odszkodowanie?
W przypadku uszkodzenia ciała lub uszczerbku na zdrowiu ubezpieczyciel powinien pokryć koszty leczenia, a także transportu na konsultacje z lekarzami lub specjalistami. Osoba poszkodowana może otrzymać zwrot kosztów diety, która ma wzmocnić organizm. Zakupu niezbędnego sprzętu do rehabilitacji takiego jak kule ortopedyczne, lub wózek inwalidzki, jeśli ma problemy z poruszaniem się. Ubezpieczenie powinno także pokryć koszty opieki nad poszkodowanym.
Jakie ubezpieczenie wybrać, by uchronić siebie przed niepotrzebnymi kosztami?
Warto pamiętać, że OC sprawcy to nie jedyne ubezpieczenie, z którego skorzystać może osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym. Kierowca i pasażerowie ubezpieczonego pojazdu, którzy odniosą obrażenia, mogą otrzymać dodatkowe odszkodowanie z polisy NNW. Ubezpieczenia LINK4 można wykupić w ramach pakietu OC i OC/AC. NNW zapewnia finansowe wsparcie w razie zdarzenia, skutkującego uszczerbkiem na zdrowiu, lub śmiercią.
Polisa NNW w LINK4 zapewnia szybką wypłatę świadczenia w przypadku urazu ciała, który został spowodowany w wypadku komunikacyjnym ubezpieczonego pojazdu. Nie musisz czekać na zakończenie leczenia, aby je otrzymać. Jeśli osoba ubezpieczona poniesie śmierć, wówczas pomoc finansową otrzymają najbliżsi. NNW zapewnia ochronę w trakcie jazdy ubezpieczonym samochodem, a także wysiadania i wsiadania do auta, oraz jego rozładunku, załadunku, lub tankowania. Ochrona taka obowiązuje na terenie całego Świata.
Leczenie po wypadku komunikacyjnym – kilka słów na koniec
Jeżeli chcesz zapewnić sobie ochronę na wypadek odniesienia obrażeń w wypadku komunikacyjnym wykup polisę NNW w LINK4. Pamiętaj także, aby zadbać o obowiązkowe ubezpieczenie OC Twojego auta. Dzięki temu unikniesz kar finansowych oraz nieprzyjemności w razie spowodowania wypadku komunikacyjnego.
Sprawdź ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK 4 i jedź bezpiecznie!
Ubezpieczenie NNW w LINK4 dostępne w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl