Na czym polega kalibracja alkomatu AL-8000? Co trzeba wiedzieć o serwisowaniu alkomatów?

Na czym polega kalibracja alkomatu AL-8000? Co trzeba wiedzieć o serwisowaniu alkomatów?

W jakim celu przeprowadza się kalibrację? Na czym ona polega? Jak często należy wykonywać ten zabieg w przypadku alkomatu AL-8000?

Co to jest alkomat AL-8000?

AL-8000 firmy Promiler to alkomat elektrochemiczny, służący do analizy wydychanego powietrza i pomiaru w oparciu o nią stężenia alkoholu we krwi. Czym wyróżnia się spośród innych urządzeń tego typu? Ma szeroki zakres pomiaru (do 4.000 ‰), a wynik pokazuje z dokładnością do do 0.005‰. Wyposażony jest w czujnik elektrochemiczny, taki jak stosowane w aparatach policyjnych.

 
Alkomat ten ma funkcję samokontroli poprawności działania. Weryfikowane jest działanie sensora, stan naładowania baterii, a także czy do badania została pobrana wystarczająca próbka powietrza. Dzięki temu wiemy, że wszystko odbyło się prawidłowo i wynik jest wiarygodny.

 
Na czym polega kalibracja alkomatu?

Każdy alkomat rozkalibrowuje się, czy to pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych, czy też w sposób naturalny po upływie pewnego czasu. Po prostu sensor w urządzeniu się zużywa. Skutki są takie, że alkomat zaczyna przekłamywać wyniki.

 
Aby uniknąć takiej sytuacji, co jakiś czas trzeba przeprowadzać kalibrację urządzenia. Kalibracja alkomatu AL-8000 to jedna z usług sklepu Lucann, polega na sprawdzeniu poprawności jego działania i odpowiednim skonfigurowaniu oprogramowania. Doprowadza się urządzenie do stanu odpowiadającego wskazanym przez producenta parametrom technicznym.


Jak często kalibrować alkomat AL-8000?

 Zabieg ten wykonywany jest z zastosowaniem symulatora – urządzenia, które dawkuje odpowiednią próbkę alkoholu w określonym stężeniu, wtłaczaną przy zachowaniu właściwej wilgotności i temperatury. Operację przeprowadza się tak długo, dopóki wskazania alkomatu nie zaczną odpowiadać stanowi rzeczywistemu.

Kiedy należy przeprowadzić kalibrację alkomatu? Przede wszystkim wtedy, gdy zauważymy jakieś nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu, czyli na przykład wynik badania osoby niespożywającej alkoholu jest inny niż 0,00‰ albo wynik badania osoby po spożyciu alkoholu wynosi 0,00‰ . Także kiedy alkomat w ogóle nie reaguje przy wykonywaniu pomiaru albo wyświetla się napis CAL. Należy przeprowadzić kalibrację również wtedy, gdy urządzenie przez długi czas przebywało w temperaturze innej niż podana w instrukcji. Najlepiej kalibrować alkomat zawsze gdy nie jesteśmy pewni wyników.

 Jak często należy to robić? To zależy od żywotności czujnika zastosowanego w urządzeniu. W przypadku alkomatu AL-8000 wynosi ona 2000 pomiarów, producent jednak zaleca, aby przeprowadzać ją częściej – co 1000 pomiarów lub raz w roku. Nie musimy się obawiać, że zapomnimy o tym, ponieważ AL-8000 jest wyposażony w funkcję wskazywania ilości dni pozostałych do następnej kalibracji.

 Ale z kalibracją lepiej nie czekać, aż urządzenie zacznie zawodzić. Najlepiej nie dopuścić do sytuacji, w której zacznie przekłamywać wyniki. Dlatego zaleca się regularne oddawanie alkomatu do kalibracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *