Ochrona zniżek OC – na czym to polega?

Ochrona zniżek OC – na czym to polega

Ochrona zniżek OC – na czym to polega

Udało ci się wypracować maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę i obawiasz się ich utraty? Spowodowanie zdarzenia drogowego wcale nie musi wiązać się z podwyższeniem wysokości składki. Sprawdź, na czym polega ochrona zniżek w ubezpieczeniu OC i dowiedz się, kiedy warto wykupić taką opcję.

Wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne ustalana jest w oparciu o kilka elementów. Znaczenie mają również specjalne zniżki przyznane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. I to właśnie one powodują, że cena OC może być nawet 60% niższa w porównaniu ze stawką bazową. Nic więc dziwnego, że kierowcy obawiają się ich utraty.

Zniżki OC – w jaki sposób są naliczane?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe kieruje się wewnętrzną polityką w kwestii ustalania wysokości zniżek. Zwykle odbywa się to w oparciu o historię danego pojazdu, która wskazuje na ryzyko ubezpieczeniowe, z jakim związany jest konkretny kierowca.

Jeszcze kilka lat temu standardem było posługiwanie się tabelą Bonus Malus, która w prosty i czytelny sposób określała zasady przyznawania zniżek. Za każde 12 miesięcy bezszkodowej jazdy kierowca wspinał się w górę tabeli o jeden poziom, co oznaczało osiąganie kolejnych zniżek w wysokości 5-10%. Maksymalnie może było uzyskać nawet 60%.

Obecnie coraz częściej odchodzi się od tabeli Bonus Malus, zaś wysokość składki uzależniana jest od faktycznej historii szkodowości danego pojazdu. W efekcie trudno jest kierowcy określić, jak wysoką składkę może przyznać towarzystwo ubezpieczeniowe.

Co się dzieje ze zniżkami w przypadku spowodowania kolizji?

Wypracowaną zniżkę bardzo łatwo stracić – wystarczy spowodować dowolne zdarzenie drogowe. Wówczas ubezpieczyciel uwzględnia ten fakt przy wyliczaniu składki w kolejnym roku ubezpieczeniowym. Na jakiej zasadzie się to odbywa?

I w tym przypadku jest to kwestia całkowicie indywidualna – zależna od towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku posługiwania się tabelą Bonus Malus jest to dość oczywiste – kierowca „ląduje” niżej w tabeli, co oznacza utratę zniżek o 5%, 10% lub nawet 20%. Przekłada się to na wzrost składki. Łatwo to wszystko oszacować, korzystając z serwisu porównywarkowego, np. https://rankomat.pl/.

Warto przy tym pamiętać, że każda spowodowana szkoda komunikacyjna oznacza utratę zniżek – nawet wtedy, gdy do kolejnych dochodziło w tym samym roku ubezpieczeniowym. W praktyce może wyglądać to tak, że kilka drobnych szkód poskutkuje to powrotem do stawki bazowej, np. liczonej w odniesieniu do młodych kierowców.

Jak działa ochrona zniżek OC?

Prostym sposobem na zatrzymanie dotychczas wypracowanych zniżek jest ich ochrona. To specjalna opcja udostępniana odpłatnie, w ramach której można zachować pełną wysokość zniżek w przypadku spowodowania zdarzenia drogowego. Dzięki temu ubezpieczyciel wylicza składkę w oparciu o dane z poprzedniego roku – bez uwzględniania zaistniałej szkody. 

Jak to wygląda w praktyce?

Załóżmy, że 50-letni kierowca miał na swoim koncie zniżkę w wysokości 60%. Doszło do zdarzenia drogowego, w efekcie którego utracił część zniżek. Jednak dzięki wykupionej opcji ochrony zniżek w ubezpieczeniu OC kolejna składka wyliczana jest w oparciu o dotychczasową wysokość zniżek za bezszkodową jazdę.

Pamiętaj! W ofercie niektórych towarzystw ubezpieczeniowych taka opcja funkcjonuje pod nieco innymi nazwami. Może to być np. „Ochrona pierwszej szkody” lub „Wykluczenie szkody”.

Warto przy tym mieć świadomość, że nawet przy ochronie zniżek w ubezpieczeniu OC wysokość składki może wzrosnąć w kolejnym roku ubezpieczeniowym. Wszystko dlatego, że ochrona zniżek nie jest tożsama z ochroną ceny polisy.

Ochrona zniżek w ubezpieczeniu OC – dla kogo jest opłacalna?

Zastanawiasz się, czy ochrona zniżek w OC jest korzystnym rozwiązaniem? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od tego, jakie są twoje oczekiwania i jak wygląda oferta konkurencyjnych ubezpieczycieli.

Może się bowiem okazać, że polisa z ochroną zniżek i tak będzie droższa w zestawieniu z innymi ubezpieczeniami dostępnymi na rynku. Dlatego koniecznie należy porównać dostępne oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *