Odpowiednie przygotowanie samochodu na jesień i zimę – na co zwrócić uwagę?

Odpowiednie przygotowanie samochodu na jesień i zimę - na co zwrócić uwagę
Jesień i zima to trudne okresy dla naszego samochodu. Opady deszczu i śniegu, śliska nawierzchnia, niskie temperatury nie wypływają dobrze na auto. Zima to sprawdzian dla wszystkich podzespołów pojazdu. Przed trudnymi miesiącami trzeba samochód odpowiednio przygotować. Przygotowanie auta o zimy, warto zadbać już na początku jesieni. Ułatwi to rozplanowanie prac i kosztów.
Zima – trudna pora dla samochodów i kierowców
Już na jesieni pojawiają się odcinki drogi pokryte liśćmi i oblodzenia szos. Dni stają się coraz krótsze. Kierowcy wyjeżdżają w domu, kiedy jeszcze jest ciemno i wracają po zmroku. Stan techniczny auta, styl jazdy i prędkość trzeba dostosować do jesienno-zimowych warunków jazdy. Eksperci motoryzacyjni wskazują kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, przygotowując auto do zimy. Wymiana opon na zimowe, które lepiej przyczepiają się oblodzonej nawierzchni i zapewniają większe bezpieczeństwo podczas jazdy, jest bezdyskusyjna. Wie to każdy kierowca, który dba o bezpieczeństwo podczas jazdy.
Korzyści ze sprawdzenia płynu chłodniczego
Przed sezonem zimowym konieczne jest sprawdzenie płynu chłodniczego. Odpowiedni płyn chłodniczy przetrwa najtrudniejsze warunki i wytrzyma największe mrozy. Stary płyn chłodniczy traci swoje właściwości i obniża się próg zamarzania, który może iść nawet w kierunku zera stopni C. Sprawdzenie płynu chłodniczego może uratować silnik. W razie zubożenia płynu chłodniczego należy go wymienić na nowy. Konieczna jest także kontrola płynu hamulcowego, w którym wszystkie nieszczelności mogą skutkować przedostaniem się wody do układu hamulcowego, co obniża skuteczność hamowania, a w skrajnych sytuacjach nawet uniemożliwia hamowanie, co grozi wypadkiem. Parametr zimowy oleju silnikowego oznaczony jest za pomocą liczby przed literą „W” i powinien być jak najniższy.
Zabezpieczenie uszczelek
Zamarznięte uszczelki uniemożliwiają dostanie się zimą do samochodu. Sprawdzenie uszczelek i zabezpieczenie ich specjalnym sztyftem lub sprayem pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki. Należy nim zabezpieczyć drzwi i bagażnik.
Sprawne światła
Sprawdzenie reflektorów i ich prawidłowe ustawienie ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy zimą. Zmrok przychodzi szybciej niż latem. Należy też usunąć wszelkie zabrudzenia z lamp.
Sprawne wycieraczki
W zimie wycieraczki nie mają łatwego życia. Muszą sobie radzić z opadami i szlamem rozrzucanym przez koła innych aut. Sprawdzenie wycieraczek przed zimą wpływa w ogromnym stopniu na nasze bezpieczeństwo. Zużyte i niesprawne wycieraczki najlepiej wymienić na produkt renomowanego producenta, który dba o jakość.
Zabezpieczenie lakieru
Przed zimą dobrym pomysłem jest zabezpieczenie lakieru specjalną powłoką chroniącą przed solą i uszkodzeniami mechanicznymi. Powstanie twarda, niewidoczna warstwa ochronna.
W ramach przygotowania auta do zimy warto też sprawdzić akumulator, ponieważ słabe urządzenie uniemożliwia poranny rozruch silnika. Jego stan bada się za pomocą miernika.
Więcej na ten temat: https://autospapoznan.pl/uslugi/zabezpieczenie/