Opony zimowe – bezpieczna jazda zimą

Warunki zimowe są dla kierowców dużo większym wyzwaniem niż piękna wiosenno-letnia pogoda. Śnieg, błoto, niska temperatura, oblodzona jezdnia wymagają dostosowania prędkości do warunków jazdy i dobrych opon. Zimą najlepiej sprawdzają się opony zimowe, które  przy mokrej nawierzchni lepiej trzymają się podłoża. Opona zimowa ma specyficzną rzeźbę bieżnika, która zapewnia doskonałe prowadzenie auta na zaśnieżonej ulicy.

Dlaczego należy wymieniać opony letnie na zimowe?

Powodem wymiany opony letniej na zimową jest oczywiście bezpieczeństwo jazdy w trudnych zimowych warunkach, w których o wiele łatwiej o poślizg, kolizję i poważny wypadek. Opony letnie w niskich temperaturach okazują się zbyt twarde, przez co mają gorszą przyczepność i zwiększają zagrożenie niechcianym zdarzeniem drogowym. Z kolei opony zimowe pod wpływem wysokiej temperatury stają się za miękkie i szybciej zużywają się, co przyśpiesza ich zniszczenie. Opony należy wymieniać na zimowe, kiedy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, a nie dopiero, kiedy pojawi się przymrozek lub pierwszy śnieg.

Charakterystyka opon zimowych

Opony zimowe są przeznaczone do jazdy po śliskich lub mokrych nawierzchniach. Wynika to z innego składu mieszanki gumowej niż w oponach letnich. W mieszance gumowej opon zimowych więcej jest naturalnego kauczuku, dzięki któremu opona w niskiej temperaturze zachowuje miękkość i elastyczność. Obracanie się koła powoduje, że śnieg wpychany jest w szersze rowki, co zwiększa przyczepność. Bieżnik opon zimowych ma więcej nacięć w oponie i są one głębsze niż w oponie letniej, dzięki temu boki bieżnika zginają się i głębiej wkopują w śnieg lub lód. Już przy prędkości 50km/h droga hamowania w oponach zimowych w warunkach oblodzenia lub śniegu na drodze, jest przy oponach zimowych dwukrotnie krótsza niż na oponach letnich.

Stan opon zimowych

Opony zimowe spełniają swoje zadanie  tylko wtedy, kiedy są w dobrym stanie technicznym. Niewielkie pęknięcia i ryski powodują utratę elastyczności opony. Bieżnik opon zimowych powinien mieć minimum 4 mm głębokości. Jeżeli bieżnik równa się z kostką, to oponę należy wymienić. Tylko założenie kompletu opon zimowych zapewnia bezpieczną jazdę zimą. Nie wolno używać jednocześnie opon zimowych i letnich.

Dodatkowe łańcuchy

Opony zimowe z kolcami są w Polsce zabronione, a łańcuchy są dozwolone wyłącznie na drogach pokrytych lodem i śniegiem. W praktyce są wykorzystywane najczęściej w regionie górskim, gdzie są dodatkowym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze. Część kierowców używa łańcuchów jako dodatkowego zabezpieczenia w trakcie intensywnych opadów śniegu, kiedy służby drogowe nie nadążają z odśnieżaniem.

Jeżeli temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza, to jest to znak, że nadeszła pora wymiany opon zimowych na letnie. Sezonowa wymiana opon pozwala na jazdę w ogumieniu dostosowanym do warunków atmosferycznych i na zmniejszenie ryzyka wypadków drogowych. Zimowe opony nie zwalniają kierowcy z obowiązku dostosowania prędkości do warunków na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *