Podwójne OC. Sprawdź, na czym polega i jak go uniknąć

Podwójne OC. Sprawdź, na czym polega i jak go uniknąć

Podwójne OC. Sprawdź, na czym polega i jak go uniknąć

Ubezpieczenie OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Jednak podwójna polisa OC stanowi zupełnie zbędny wydatek. Do tej nietypowej sytuacji może dojść w kilku przypadkach. Dowiedz się, na czym polega podwójne OC i w jaki sposób go uniknąć.

Czym jest podwójne OC?

Podwójne OC to sytuacja, gdy auto posiada dwie ważne polisy, kupione w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Taki stan rzeczy jest rzadkością, ale zdarza się w następujących przypadkach:

  • Właściciel pojazdu wykupił nowe ubezpieczenie OC, jednak nie zrezygnował z poprzedniej polisy,
  • Dokument o wypowiedzeniu poprzedniej umowy został sporządzony nieprawidłowo lub wiadomość nie dotarła do ubezpieczyciela,
  • Nabywca pojazdu wykupił własną polisę OC, jednak nie zrezygnował z ubezpieczenia posiadanego przez sprzedającego.

Wypowiedzenie aktualnie obowiązującej polisy OC jest proste, dlatego podwójne ubezpieczenie wynika zazwyczaj z niewiedzy lub drobnego zaniedbania, a problem da się bez przeszkód rozwiązać.

Jak uniknąć problemu z podwójnym OC?

Wypowiedzenie polisy OC może nastąpić w dowolnym momencie trwania ubezpieczenia. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, zapewne szybko zorientujesz się, że jesteś w posiadaniu dwóch ubezpieczeń jednocześnie. Opłata jest naliczana wyłącznie za okres faktycznej ochrony, więc załatwiając sprawę szybko, nie narazisz się na wysokie koszty. Pamiętaj, że jeśli nie wypowiesz dotychczasowej polisy najpóźniej na dzień przed upływem jej ważności, jest ona przedłużana automatycznie, z czego możesz nie zdawać sobie sprawy. Na identycznych zasadach masz prawo zrezygnować z OC wykupionego przez poprzedniego właściciela, jeśli wejdziesz w posiadanie auta używanego. Kupując samochód upewnij się, czy jest on ubezpieczony, w jakim towarzystwie i do kiedy trwa umowa.

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

Rezygnacja z polisy OC to naturalna sytuacja, ponieważ każdy kierowca dąży do ograniczenia kosztów. Na rynku panuje duża konkurencja, dlatego w każdym momencie, tym bardziej w okresie wygasania dotychczasowej umowy, istnieje szansa na znalezienie korzystniejszej oferty. Aby zrezygnować z ubezpieczenia OC, wystarczy wypełnić stosowny wniosek, który znajdziesz online. Dokument powinien zawierać Twoje dane, dzień zakończenia umowy, numer polisy ubezpieczeniowej i przepis, na który powołujesz się w związku z rezygnacją. Istnieją także specjalne generatory wniosków, dostępne w internecie.

Dokument możesz złożyć bezpośrednio w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego, ale nie jest to koniecznością. Wnioski wysyła się także listem poleconym lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. W obu przypadkach liczy się data wysłania wiadomości, a więc za późniejszy okres składki nie będą naliczane.

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Gdy zrezygnujesz z dotychczasowej polisy OC, poszukaj najkorzystniejszej oferty za pośrednictwem internetowego kalkulatora OC KioskPolis, który znajdziesz pod adresem https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

Swoje oferty prezentują tam wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe i wśród nich z łatwością znajdziesz polisę spełniającą Twoje oczekiwania cenowe oraz wzbogaconą o bonusy, na przykład bezpośrednią likwidację szkód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *