Problemy z akumulatorem? Doradzamy, jaka ładowarka motocyklowa sprawdzi się najlepiej

Problemy z akumulatorem? Doradzamy, jaka ładowarka motocyklowa sprawdzi się najlepiej

Problemy z akumulatorem? Doradzamy, jaka ładowarka motocyklowa sprawdzi się najlepiej

Obecnie akumulatory motocyklowe to bardzo nowoczesne konstrukcje, odznaczające się dużą wydajnością i bezobsługową budową. Najtańszymi pozycjami na rynku są nadal obsługowe baterie kwasowo-ołowiowe, choć motocykliści coraz częściej sięgają po akumulatory klasy MF, AGM, GEL, Litowo-Jonowe i LiFePO, które cechują się nie tylko wyższą ceną, ale także bardziej restrykcyjnymi warunkami ładowania. Co za tym idzie do ich obsługi wymagane są zaawansowane ładowarki motocyklowe, które zapewnią twojemu akumulatorowi pełną sprawność i długą żywotność. Nad zakupem ładowarki do akumulatorów motocyklowych szczególnie warto zastanowić się jesienią, kiedy baterię czeka kilka miesięcy bezczynności i ekspozycji na niskie temperatury.

Ładowarka motocyklowa czy prostownik – co lepsze?

Klasyczny prostownik to tanie i proste urządzenie, które wymaga od użytkownika dużo uwagi. Brak czujników, mikroprocesorów i innych nowoczesnych rozwiązań zmusza do ciągłego kontrolowania czasu ładowania i stanu naładowania baterii. Z kolei współczesne ładowarki motocyklowe to inteligentne produkty, które wykonują całą pracę za ciebie. Obecne na pokładzie mikroprocesory zapobiegają m.in. zagotowaniu i przeładowaniu akumulatora. Co więcej, korzystając z ładowarki motocyklowej (np. Oxford Oximiser 900) nie musisz się martwić o ewentualną pomyłkę podczas podłączania kabli do klem akumulatora – posiada ona zabezpieczenie, które nie dopuści do zwarcia, a w efekcie zepsucia urządzenia. Warto również zaznaczyć, że klasyczne prostowniki nie są przystosowane do ładowania nowoczesnych akumulatorów (np. LiFePO czy GEL) oraz cechują się liniowym ładowaniem – w przeciwieństwie do ładowarek do akumulatorów motocyklowych posiadających inteligentne procesy ładowania. Podsumowując: w bezpośrednim starciu nowoczesne ładowarki motocyklowe wygrywają z prostownikami na każdym polu.

Zastosowania ładowarki motocyklowej

Kolejną przewagą nowoczesnych ładowarek motocyklowych nad prostownikami jest mnogość zastosowań. Wykorzystasz je nie tylko do zwyczajnego ładowania akumulatora motocyklowego, ale także podtrzymasz stałe napięcie podczas zimowania, przywrócisz baterię do życia ze stanu głębokiego rozładowania czy przeprowadzisz ładowanie odsiarczające, które usunie kryształki siarki osadzone na płytach ogniwa. Takie zabiegi pozwolą ci utrzymać wzorową kondycję baterii przez kilka sezonów, tym samym oddalając wymianę akumulatora, który kosztuje kilkaset złotych. Wszystkie te czynności wykonasz za pomocą ładowarki Noco Genius 5.

Ładowarka motocyklowa dopasowana do twojego akumulatora – jakie wymagania musi spełniać?

Powinieneś pamiętać, że akumulatory motocyklowe mają inne parametry niż te montowane w autach. Dlatego ładowarki samochodowe – a już na pewno klasyczne prostowniki – w większości przypadków nie będą dostosowane do ładowania baterii stosowanych w jednośladach. Pojemność i rekomendowany prąd ładowania akumulatora motocyklowego są niższe, więc podłączenie prostownika samochodowego może doprowadzić do zagotowania elektrolitu, co finalnie może nieodwracalnie uszkodzić baterię.

Zanim zaczniesz przeglądać ładowarki motocyklowe powinieneś ustalić, jaki typ akumulatora został zamontowany w twoim jednośladzie. Większość ładowarek do akumulatorów motocyklowych obsługuje najpopularniejsze typy baterii, aczkolwiek posiadając akumulator LiFePO koniecznie sprawdź przed zakupem, czy dany model poradzi sobie z jego ładowaniem. Chcesz mieć pewność, że ładowarka motocyklowa będzie dopasowana do wszystkich typów akumulatorów stosowanych w jednośladach? Możesz wybrać uniwersalne rozwiązania, jak np. Oxford Oximiser 900.

Ładowarki do akumulatorów motocyklowych Oxford, Noco i  Lemania Energy – napięcie pod kontrolą

Zakup nowoczesnej ładowarki motocyklowej to inwestycja na długie lata, która pozwoli wydłużyć życie każdej baterii. Wybierając produkty sprawdzonych marek, tj. Oxford, Noco i Lemania Energy, możesz mieć pewność, że akumulator w twoim motocyklu zawsze będzie gotowy do działania i nie odmówi ci posłuszeństwa daleko od domu. Szeroki wybór ładowarek do akumulatorów motocyklowych znajdziesz w największej sieci sklepów motocyklowych I’M Inter Motors i na imready.eu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *