Przegląd samochodu na zimę – nie zapomnij o bezpieczeństwie

Przegląd samochodu na zimę - nie zapomnij o bezpieczeństwie

Przegląd samochodu na zimę - nie zapomnij o bezpieczeństwie

Zima –  to pora roku, której kierowcy nie lubią. Trudne warunki na drogach -ślisko, zalegający śnieg, konieczność odśnieżania auta, poranne trudności z uruchomieniem samochodu, szybko zapadający zmrok, mróz – to uroki zimy, z którymi musi sobie poradzić właściciel auta i jego ewentualni pasażerowie. Można zapobiegać nieprzyjemnym zimowym niespodziankom, przygotowując wcześniej samochód do wymogów zimowej jazdy.

Zanim zaskoczy zima

Zima co roku pojawia się niespodziewanie i zaskakuje drogowców oraz kierowców. Wiemy doskonale, że nawet na początku listopada może spaść pierwszy śnieg i zwykle pojawiają się przymrozki, ale kierowca ma nadzieję, że w danym roku zima będzie łagodna. Zamiast marzyć o bezśnieżnej zimie, lepiej zawczasu pojechać na przegląd auta i sprawdzić sprawność najważniejszych części. Przegląd auta przed zimą i naprawa lub wymiana uszkodzonych części może uchronić kierowcę przed kolizją lub nieodpaleniem samochodu w mroźny dzień

Wymiana opon na zimowe

Kiedy robi się chłodniej, temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, to znak, że pora wymienić opony letnie na zimowe. Jazda zimą na letnich oponach jest proszeniem się o wypadek. Letnie opony mają gorszą przyczepność, co oznacza, że nie nadają się na śliskie nawierzchnie. Sprawny serwis opon i przy okazji profesjonalny przegląd samochodu przed zimą oferuje, np.: BS Matraszek http://www.automatraszek.bosch-service.pl/start 

Podstawa – sprawny akumulator i alternator

Przegląd samochodu przed zimą, warto rozpocząć od sprawdzenia akumulatora, bez którego nie można auta podczas mroźnych dni. Kontroluje się stan naładowania baterii i moc rozruchową przy pomocy specjalnego testera. Mechanicy mogą sprawdzić instalację elektryczną, bo akumulator może rozładować się, kiedy w instalacji jest zwarcie lub z jego ładowaniem nie radzi sobie alternator. Awarię alternatora sugeruje zapalenie się kontrolki akumulatora w czasie jazdy.

Świece i przewody zapłonowe

Podczas przeglądu samochodu przed zimą powinno się sprawdzić stan świec żarowych i zapłonowych. Jeżeli są przypalone, to kierowca może mieć problem z uruchomieniem pojazdu przy niskich temperaturach. Przetarte i popękane przewody zapłonowe należy wymienić.

Kontrola ciśnienia w oponach

Zimą co najmniej raz na trzy tygodnie należy sprawdzać ciśnienie w oponach. Wraz ze spadkiem temperatury powietrza zmniejsza się ciśnienie w oponach. Prowadzi to do szybszego i nierównomiernego zużywania się ogumienia. Ciśnienie można sprawdzić na stacji benzynowej używając kompresora.

Przed zimą zaleca się wymianę płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy. Najlepiej kupić płyn do spryskiwaczy, którego temperatura zamarzania to minimum – 20 stopni Celsjusza. W czasie przeglądu samochodu przed zimą powinno się skontrolować  grubość klocków i stan tarcz hamulcowych i sprawdzić przewody hamulcowe. Płyn hamulcowy trzeba obowiązkowo wymieniać co dwa lata.  Po sprawdzeniu pojazdu i wykonaniu wszystkich niezbędnych napraw samochód jest gotowy do  jazdy w zimowych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *