Sprawdź stan akumulatora na jesień i uniknij przykrej niespodzianki!

Sprawdź stan akumulatora na jesień i uniknij przykrej niespodzianki!

Sprawdź stan akumulatora na jesień i uniknij przykrej niespodzianki!

Jesień to najwłaściwszy czas na rozpoczęcie przygotowań samochodu do niskich, nieprzyjaznych temperatur. Jednym z istotnych elementów, które koniecznie powinieneś skontrolować, jest bateria. Przeczytaj, dlaczego sprawdzenie akumulatora jesienią powinno obowiązkowo znaleźć się na Twojej liście!

Nadchodzi zima. Choć może jeszcze tego nie czujesz i trudno Ci w to uwierzyć, czas pogodzić się z prawdą – już niedługo rozpocznie się chłodna i mglista jesień, a zaraz po niej mroźna zima. Zgodnie z powszechnie panującą opinią zimą akumulatory w naszych samochodach są bardziej narażone na rozładowanie. Stoją za tym oczywiście niskie temperatury.

Dlaczego jesienią warto sprawdzić stan akumulatora?

Eksperci podkreślają, że niebezpieczne dla baterii jest zwłaszcza rozładowanie głębokie, czyli praktycznie całkowite. Jeśli wówczas napięcie spadnie poniżej 10 V, w akumulatorze dojdzie do nieodwracalnych zmian chemicznych. W ten sposób bezpowrotnie straci on swoją pojemność.

Akumulator o zmniejszonej pojemności nie spełnia swojego zadania tak sprawnie, jak wcześniej. Wystarczy pozostawienie w samochodzie włączonego radia, by unieruchomić go na dobre. Nie mówiąc już o tym, że gdy jeździsz tylko na krótkich trasach, alternator nie ma szans uzupełnić akumulatora.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, lepiej zawczasu wyrobić sobie nawyk regularnego sprawdzania napięcia i ładowania baterii. Jeśli już nie przez cały rok, to przynajmniej przed nadejściem mrozów…

Jak sprawdzić stan akumulatora?

Właściwe napięcie

Jesień to najwłaściwszy czas, żeby zająć się przygotowaniem swojego samochodu na zbliżające się niskie temperatury. Jak to zrobić? Przede wszystkim mierząc napięcie. W stanie spoczynku powinno ono wynosić 12,4 V – niższy wynik oznacza, że akumulator należy naładować. Poniżej 10 V powinna zaświecić się w Twojej głowie ostrzegawcza lampka – tak niski poziom naładowania baterii może świadczyć o jej zużyciu lub uszkodzeniu. Tuż po uruchomieniu silnika napięcie mieści się z kolei w granicach 13,8–14,8 V.

Poziom elektrolitu

Jeśli w samochodzie masz akumulator obsługowy, koniecznie zacznij od sprawdzenia elektrolitu. W przypadku zbyt niskiego poziomu, uzupełnij go wodą destylowaną lub demineralizowaną. To ważne, bo gdy poziom elektrolitu zbytnio się obniża, odsłonięte zostają płytki, odpowiedzialne za przewodzenie prądu, co uniemożliwia poprawną pracę akumulatora i prowadzi do jego stopniowego niszczenia.

Przy tej okazji możesz zbadać gęstość elektrolitu za pomocą areometru – to również da Ci niejakie pojęcie o aktualnej kondycji akumulatora. Wartość wskazana oscyluje w granicach 1,28 g/cm3. Wynik poniżej 1,25 g/cm3 to znak, że bateria wymaga ładowania, a poniżej 1,15 g/cm3 – akumulator jest o krok od zasiarczenia i trwałego uszkodzenia.

Czystość klem

Oprócz regularnego ładowania, sprawdzania napięcia i kontroli poziomu elektrolitu, warto pamiętać o rutynowym czyszczeniu klem. Kiedy są zaśniedziałe, przepływ prądu może ulegać zakłóceniom.

Zwłaszcza jesienią i zimą staraj się też nie pozostawiać w samochodzie włączonych odbiorników prądu, które mogą niepotrzebnie obciążać i rozładowywać baterię.

Jesienią zaopatrz się w prostownik

W sklepie Nocar znajdziesz nie tylko nowe i używane akumulatory samochodowe, ale również akcesoria, umożliwiające samodzielny pomiar napięcia. Dlaczego to takie ważne? Bo jesienią i zimą akumulator może zawieść w najmniej oczekiwanym momencie. Lepiej być wtedy przygotowanym – i samowystarczalnym.

Ładowarki mikroprocesorowe, takie jak CTEK, sterują całym procesem pomiaru napięcia i ładowania w sposób automatyczny, jednocześnie chroniąc przed uszkodzeniem wszystkie elementy układu elektrycznego. To wygodne i bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dla elektryki w Twoim aucie. Dodatkowym atutem, obok dziecinnie prostej obsługi, jest fakt, że nie zajmują wiele miejsca. Możesz wozić je zawsze przy sobie!

Jesienią obowiązkowo zadbaj o swój akumulator i nie daj się zaskoczyć niespodziewanym problemom z ładowaniem. Nowe i używane akumulatory oraz niezawodne ładowarki czekają na Ciebie na nocar.pl!

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *