Wycieraczki samochodowe – które wybrać, kiedy wymienić?

Wycieraczki samochodowe – które wybrać, kiedy wymienić?

Wycieraczki samochodowe – które wybrać, kiedy wymienić?

Na rynku mamy obecnie bardzo szeroki wybór wycieraczek samochodowych. Różnią się ceną, marką i jakością materiałów. Niektórzy nie przywiązują wagi do ich trwałości, bo po co przepłacać, kiedy i tak za pół roku trzeba będzie je wymienić? Stop! Takie myślenie jest niepoprawne, bo im lepszej jakości pióra wycieraczek, tym lepszy komfort jazdy, nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych.

Płaskie, tradycyjne, a może hybrydy?

Wybór wycieraczek samochodowych nie ogranicza się tylko i wyłącznie do ceny i producenta. Trzeba też zastanowić się nad tym, jaki typ mocowania będzie odpowiadał nam najbardziej. Niektórzy pozostają wierni tradycyjnym modelom, które można spotkać jeszcze w starszych samochodach. Ich budowa opiera się na metalowej konstrukcji, w której sztywne ramię dociska gumowe pióra do szyby. Wymienne są tylko same gumy. Całkiem inny typ wycieraczek nowszej generacji prezentują wycieraczki płaskie, zwane inaczej Aero, czy popularnie „bananami”. Są zgrabne, lekkie, idealnie przylegają do szyby i wymienia się je w całości z ramieniem, z którym są ścisłe złączone. 

Ostatnio modne stają się także hybrydy, czyli połączenie tradycyjnych wycieraczek z płaskimi. Ich budowę określa nowocześniejsza konstrukcja, która ma tradycyjny typ mocowania. Są kierowcy ceniący sobie właśnie takie rozwiązania.

Czy można odpowiedzieć na pytanie, który typ jest najlepszy? Raczej nie. Każdy ma swoje zdanie na ten temat, potwierdzone latami użytkowania konkretnego modelu. Trzeba jednak podkreślić, że wycieraczki nowszej generacji zawsze lepiej będą przylegać do szyby, a gumy pokryte teflonem czy grafitem nie powinny w tak dużym stopniu jak tradycje zamarzać na oblodzonej szybie. 

Rozmiar, ale jaki?

Rozmiar wycieraczek musi być dobierany odpowiednio do marki samochodu. W specyfikacji technicznej, czyli w książce w pojazdu, znajdują się dokładne parametry, dzięki którym będzie można idealnie dopasować je do uchwytów. Kiedy takiej informacje nie znajdziemy, wtedy można zmierzyć pióra samodzielnie. Ważny jest także rodzaj zaczepów, bo w przypadku niedopasowania, zakup będzie nietrafiony. Wyjściem z takiej sytuacji są adaptery, które często są dołączane do zakupu lub można je dokupić osobno. 

Jak dbać o wycieraczki samochodowe?

Istnieje niepisana zasada, która mówi, że wycieraczki wymienia się mniej więcej co pół roku. Nawet najlepsze, wykonane z wysokiej jakości materiałów akcesoria, będą po kilku miesiącach pracowały o wiele gorzej, niż po zakupie. Duże znaczenie ma też ilość przejechanych kilometrów z włączonymi wycieraczkami i warunki pogodowe. Trzeba też zwracać uwagę na mądre użytkowanie tego produktu, aby zachować ich trwałość jak najdłużej. 

Czego nie można robić? Przede wszystkim należy zadbać o to, aby wycieraczki nie szorowały po suchej ani mocno zabrudzonej szybie. Kontakt gumy z drobinkami błota czy innymi zanieczyszczeniami prowadzi do szybszego ich zużycia. Nie powinno się także dopuszczać do włączania wycieraczek wtedy, gdy szyba jest mocno oblodzona. Koniecznie też trzeba kupić zimowy płyn do szyb, aby praca wycieraczek była płynniejsza. 

Kiedy pojawią się pierwsze oznaki gorszej pracy tego akcesorium, czyli piski, tarcie o szybę, czy niedokładne zbieranie wody, wtedy niezwłocznie należy kupić nowe. Dobrej jakości i prawidłowo pracujące wycieraczki samochodowe to przyjemniejsza i bezpieczniejsza jazda w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *