Zderzenie z dzikim zwierzęciem – co z odszkodowaniem?

Zderzenie z dzikim zwierzęciem - co z odszkodowaniem

Zderzenie z dzikim zwierzęciem - co z odszkodowaniem

Każdego roku dochodzi do wielu kolizji samochodów ze zwierzętami. Warto dowiedzieć się, jak w takich sytuacjach wygląda kwestia odszkodowania za uszkodzenie pojazdu. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Zderzenie z sarną, dzikiem czy jeleniem może spotkać każdego kierowcę. Czy możliwe jest otrzymanie odszkodowania po uszkodzeniu samochodu w takiej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – jak się zachować w takiej sytuacji?

Będąc w temacie kolizji z dzikimi zwierzętami, warto wspomnieć o tym, jak zachować się w takiej sytuacji – http://specjalistka.net/zderzenie-potracenie-sarny-a-odszkodowanie/. Gdy dojdzie do zderzenia, trzeba zatrzymać samochód i upewnić się, że stoi w miejscu bezpiecznym – zarówno dla Ciebie, jak i dla innych uczestników ruchu. Należy również włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie koniecznie trzeba wezwać policję – zarówno w celu udzielenia pomocy zwierzęciu, jak i sporządzenia protokołu niezbędnego podczas ubiegania się o odszkodowanie. Proces likwidacji szkody może przyspieszyć również dokumentacja w postaci zdjęć, dlatego warto je wykonać po wystąpieniu kolizji. 

Odszkodowanie OC po kolizji z dzikim zwierzęciem

Kolizja ze zwierzęciem może się okazać kosztowna w skutkach. Zderzenie z sarną, jeleniem czy dzikiem może doprowadzić do uszkodzeń pojazdu, których naprawa nie należy do najtańszych. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy w takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z polisy OC. Niestety ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, nie gwarantuje pokrycia szkód w takiej sytuacji. Polisa OC sprawcy wypadku obejmuje zdarzenia, których jesteś sprawcą. Są to m.in. potrącenie rowerzysty czy zderzenie z innym pojazdem. Dokładniejsze informacje na temat OC można znaleźć w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Aby ubezpieczyć się na wypadek kolizji ze zwierzętami, należy zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie Autocasco. Jego wykupienie jest szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku, gdy często podróżujesz trasami uczęszczanymi przez zwierzęta. Dzięki polisie AC zyskujesz gwarancję wypłaty odszkodowania w przypadku kolizji ze zwierzęciem. Warto mieć na uwadze, że w większości umów dotyczących ubezpieczeń AC nie są wymienione konkretne gatunki zwierząt. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje wypłatę odszkodowania niezależnie od tego, czy do zderzenia doszło z sarną, łosiem czy innym zwierzęciem. Standardowy termin wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia AC to 30 dni od dnia otrzymania informacji o wypadku. Zanim zdecydujesz się na wykupienie polisy AC, zwróć uwagę na ogólne warunki ubezpieczenia. Więcej informacji na temat ubezpieczeń znajdziesz na stronie specjalistka.net.

Jak domagać się wypłaty odszkodowania po zderzeniu ze zwierzyną leśną?

Jeżeli jesteś posiadaczem polisy AC, ubieganie się o odszkodowanie po zderzeniu z dzikim zwierzęciem jest bardzo łatwe. Wystarczy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela i udostępnić mu niezbędną dokumentację. O odszkodowanie możesz starać się także wtedy, gdy nie masz wykupionej polisy. W takim przypadku odszkodowanie może wypłacić zarządca drogi. Kierowca musi jednak udowodnić, że zachował wszystkie niezbędne środki ostrożności, a na drodze nie został ustawiony znak ostrzegający o możliwości nagłego wtargnięcia zwierzęcia na jezdnię. 

Kolizja z sarną, jeleniem, łosiem czy dzikiem może być przyczyną uszkodzenia samochodu. Warto ubezpieczyć się na wypadek takich zdarzeń poprzez wykupienie polisy AC. Umożliwi to szybką i sprawną wypłatę odszkodowania po zderzeniu z dzikim zwierzęciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *