Co wpływa na wartość samochodu podczas jego sprzedaży?

Podczas sprzedaży cena samochodu staje się najważniejszym parametrem, który opisuje wszystkie zalety, wady oraz cechy danego auta. Marka, model, rok produkcji oraz przebieg stają się zmiennymi, decydującymi o atrakcyjności i wartości pojazdu w oczach nabywcy. Jakie najważniejsze czynniki wpływają na cenę samochodu?

Marka i model

Te dwie kwestie powiązane są ściśle z reputacją konkretnych producentów w oczach kierowców. Wpływa to na atrakcyjność danych modeli oraz szybkość, z jaką znajdują one nowych właścicieli. W 2022 roku najpopularniejszymi markami była Toyota, Skoda, Kia i Volkswagen, natomiast trzy najczęściej sprzedawane modele aut w salonach to Toyota Corolla, Toyota Yaris oraz Kia Sportage. Na drugim końcu skali znalazły się auta marki Mitsubishi, SsangYong i Alfa Romeo. Znalezienie kupca na mało atrakcyjne i niepopularne modele może stanowić problem, dlatego warto skorzystać z usług skupu aut – https://autozmieniarka.pl/skup-aut-zgierz/ – który zapewnia możliwość sprzedaży dowolnego pojazdu, niezależnie od marki czy stanu technicznego.

Silnik, rodzaj napędu oraz wyposażenie

Dopasowanie auta do potrzeb nabywcy stanowi jeden z najważniejszych elementów, który decyduje o tym, czy kupiec będzie gotów zaakceptować cenę samochodu. Większy silnik naturalnie pociąga za sobą wyższą wartość, podobnie jak obecność napędu na cztery koła. Równie ważny jest zakres dodatków, pod postacią czujników, kamer parkowania, automatycznej skrzyni biegów, tempomatów adaptacyjnych czy podgrzewanych foteli. Każdy z tych elementów znacząco wpływa na cenę auta, chociaż warto pamiętać, że skórzana tapicerka – choć wygląda znakomicie – potrzebuje regularnej konserwacji, aby zachowała wartość na długie lata.

Przebieg

Oprócz marki, modelu oraz roku produkcji ilość przejechanych kilometrów stanowi jeden z najczęściej przywoływanych argumentów podczas określania wartości auta. Na pozór określenie stopnia zużycia samochodu na podstawie przebiegu wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale trzeba zwrócić uwagę na fakt, że oprócz ilości pokonanych kilometrów, ważny jest również sposób eksploatacji auta. Samochody wykorzystywane do jazdy na długie dystanse będą wbrew pozorom w lepszym stanie, niż auta, które poruszały się krótkimi skokami po mieście. Co więcej, obok samej liczby przejechanych kilometrów ważne jest również regularne serwisowanie auta, które pozwala zachować wysoką wartość.

Stan techniczny, wiek oraz historia auta

Nikogo nie trzeba przekonywać, że samochód w dobrym stanie będzie wart więcej od takiego samego modelu, na którym nietrudno zauważyć wgniecenia oraz korozję. Zadbane auta zawsze przykuwają uwagę i często można im wybaczyć wysoki przebieg. Niestety wiek znacznie trudniej ukryć, a samochód traci nawet 50% swojej oryginalnej wartości w ciągu pierwszych kilku lat użytkowania. Jest to oczywiście spadek niewspółmierny do faktycznego stanu technicznego, ale odzwierciedla wagę, jaką kierowcy przywiązują do możliwości zakupu nieużywanego auta, które zostało skonfigurowane wedle ich potrzeb. Oprócz samego wieku, istotna jest również ilość poprzednich właścicieli auta – im częściej auto przechodziło z rąk do rąk, tym niższa będzie jego cena. Związane jest to z faktem, że różne osoby mogły eksploatować samochód w odmienny sposób. Co więcej, dla potencjalnego kupca częsta zamiana właścicieli to znak, że samochód nie spełnił oczekiwań więcej niż jednej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *