Sportowe filtry samochodowe – czym się charakteryzują?

Sportowe filtry samochodowe - czym się charakteryzują?

Dzisiejsze samochody charakteryzują się coraz lepszymi osiągami oraz efektywnością. Jednocześnie są to wyjątkowo złożone oraz delikatne maszyny. Warto też wiedzieć, że niektóre układy oraz części są poddawane dużym obciążeniom, oraz są wrażliwe na zanieczyszczenia. Dobór filtrów ma spore znaczenie i przekłada się na długowieczność pojazdu i bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie sportowe filtry wybrać.

Jakie filtry sportowe do samochodu wybrać?

Filtry samochodowe występują w wielu formatach oraz są przeznaczone do wielu układów. Na właścicielu samochodu spoczywa regularna wymiana tych elementów. Warto wiedzieć, w jaki sposób funkcjonują filtry, by wiedzieć, jak należy o nie dbać.

W samochodach znajdują się różne filtry powietrza. Są one montowane w różnych miejscach, a każdy z filtrów odpowiada za oczyszczanie podzespołów bądź płynów eksploatacyjnych. W sklepach znajdują się różnorodne filtry powietrza, które można dobrać w zależności od naszych potrzeb.

Filtry sportowe to inwestycja w skuteczną ochronę silnika spalinowego. Jest to przede wszystkim ochrona przed zanieczyszczeniami oraz poprawa przepływu powietrza, co przekłada się na zwiększenie efektywności spalania. W odróżnieniu od zwykłych filtrów sportowe wersje dają lepszy przepływ powietrza oraz umożliwiają poprawę osiągów w samochodzie, w którym zostały zamontowane.

Sportowe filtry powietrza — kiedy warto je zastosować?

Po takie filtry zwykle sięgają osoby, którym zależy na maksymalnych osiągach samochodu. Taka modyfikacja może przynieść naprawdę duże różnice. Filtry sportowe z wkładem bawełnianym posiadają zróżnicowaną konstrukcję, która dedykowana jest wielu modelom sportowym. Zamawiając okrągły filtr powietrza, warto zdecydować się na uniwersalne filtry stożkowe, których montaż zleca się specjalistom. Sięgnąć można również po płaskie bądź owalne filtry, które są przeznaczone głównie do konkretnych marek pojazdów. Filtr powietrza sportowego typu można znaleźć także w wersji okrągłej, owalnej czy panelowej.

Kiedy chcemy, by osiągi samochodu były większe, ale nie chcemy ryzykować uszkodzeniem silnika, można zainwestować w dobrej jakości filtr z wkładem bawełnianym. Takie filtry dedykowane są do samochodów terenowych oraz osobowych. Decydując się na filtry sportowe, warto sprawdzić polecane filtry sportowe K&N.

Na jaki filtr się zdecydować?

Na stronie internetowego sklepu motoryzacyjnego intercars.pl jest szeroki wybór części samochodowych. Wśród filtrów najczęściej wybierane są filtry oleju, filtry powietrza oraz filtry paliwa. Filtry oleju są montowane w dolnej bądź górnej części silnika. Zadaniem takich filtrów jest filtrowanie oleju silnikowego w pojeździe. Stan zużycia takiego filtra ma spory wpływ na  pracę jednostki napędowej, na trwałość oraz niezawodność. W czasie jazdy do silnika przedostaje się sporo zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do sporej usterki. Dzięki pracy filtra możliwe jest, aby wychwycić gromadzące się zanieczyszczenia, co pozwala na zachowanie się właściwości smarujących. Należy pamiętać, że wymiana filtra powinna być wykonywana przy każdej wymianie oleju.

Z kolei filtr paliwa ma za zadanie oczyszczanie mieszanki, która dochodzi do silnika z cząstek stałych, które mogły dostać się do jednostki napędowej w trakcie jazdy. Dodatkowo taki element filtrujący oddziela wodę, która znajduje się w postaci ciekłej od pary wodnej. Filtr powietrza można znaleźć w układzie dolotowym silnika. Takie filtry są odpowiedzialne za filtrację powietrza. Oddzielają one zanieczyszczenia takie jak piasek, kurz czy owady. Mają też ogromny wpływ na poprawną pracę silnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *