Szarpanie podczas ruszania samochodem – co to oznacza?

Szarpanie podczas ruszania samochodem - co to oznacza?

Szarpanie podczas ruszania samochodem - co to oznacza?

Szarpanie podczas ruszania samochodem zawsze zwiastuje pojawienie się kłopotów i usterek związanych z układem napędowym. Jeśli podczas ruszania samochodem zauważasz ten niepokojący objaw, powinieneś niezwłocznie udać się do mechanika. Szarpanie może bowiem zwiastować poważną awarię, którą warto wykryć jak najszybciej. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się tego problemu, jak sobie z nim poradzić i z jakimi kosztami wiąże się tego typu naprawa.

Awaria sprzęgła a przyczyny szarpania samochodem

Szarpanie podczas ruszania samochodem może wskazywać na to, iż konieczna będzie wymiana sprzęgła. Zwykle żywotność tego elementu układu napędowego określana jest przez producentów części, aczkolwiek wartość ta najczęściej oscyluje w granicach od 150 tysięcy do 200 tysięcy przejechanych kilometrów. Czasem wymiana konieczna jest jednak dużo wcześniej, a wpływ na to ma nieprawidłowa technika jazdy i niewłaściwa eksploatacja opierająca się na nadmiernym przeciążaniu silnika. Szarpanie należy zawsze konsultować z doświadczonym mechanikiem, który oszacuje możliwości i kwestię wymiany poszczególnych części. Zwykle w pierwszej kolejności awarii ulega tarcza sprzęgła lub koło zamachowe. Szarpanie może być też wynikiem zapowietrzenia się układu przeniesienia napędu lub awarii pompy bądź siłownika. 

Dlaczego warto niezwłocznie udać się do warsztatu w kwestii zużytego sprzęgła?

Zwlekanie z naprawą może mieć przykre konsekwencje. Choć auto początkowo będzie jeszcze przez jakiś czas działało bez zarzutu, to jednak trzeba liczyć się z tym, że w pewnym momencie odmówi ono posłuszeństwa. Trzeba mieć też świadomość, że podczas jazdy niezwykle trudne będzie zmienianie biegów czy osiąganie wyższych prędkości. Brak odpowiednio szybkiej interwencji może też przyczynić się do uszkodzenia innych elementów, które normalnie pozostałyby w dobrym stanie i mogłyby funkcjonować prawidłowo jeszcze przez długi czas. 

Potrzebujesz nowego sprzęgła? Zajrzyj na sprzeglo.com.pl

Koszt wymiany sprzęgła 

Koszt wymiany sprzęgła uzależniony jest w dużej mierze od modelu samochodu, rodzaju silnika oraz renomy producenta części. W przypadku samochodów z silnikiem diesla trzeba liczyć się z naprawą w granicach 2 000-5 000 złotych. Ostateczny koszt uzależniony jest od ceny zestawu i kompletnego sprzęgła oraz kosztów robocizny, a w przypadku nowszych modeli aut również od konieczności wymiany koła dwumasowego. W przypadku samochodów z silnikiem benzynowym koszty te są bardzo różne. W przypadku prostych napraw wymiana wiąże się z maksymalnym wydatkiem rzędu tysiąca złotych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę kwestię wymiany sprzęgła w samochodach, które wykorzystują silniki o nieco bardziej skomplikowanej budowie, koszt ten wzrośnie znacznie i w większości przypadków przewyższy koszty napraw diesla. W skrajnych przypadkach usługa może przekroczyć nawet 10 tysięcy złotych. W przypadku wymiany sprzęgła można bazować na częściach zamiennych i oryginalnych. Zamienniki są jednak zwykle trudno dostępne i niewiele tańsze. Zwykle koszt zakupu jest wówczas mniejszy o około 10%. 

1 thought on “Szarpanie podczas ruszania samochodem – co to oznacza?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *