Jak ocenić, czy przyszedł czas na wymianę opon w samochodzie? 

Jak ocenić, czy przyszedł czas na wymianę opon w samochodzie? 

Jak ocenić, czy przyszedł czas na wymianę opon w samochodzie? 

Opony są zdecydowanie jednymi z najważniejszych elementów każdego pojazdu. To właśnie one odpowiadają za przyczepność samochodu do nawierzchni, po której aktualnie się on przemieszcza. Nie trudno jest więc się domyślić, że kondycja ogumienia ma istotny wpływ nie tylko na nasz komfort, ale również bezpieczeństwo podczas jazdy. Opony są zdecydowanie jednym z tych elementów samochodu, na których nigdy nie warto oszczędzać. W dzisiejszym artykule powiemy sobie nieco więcej na temat oceny, w którym momencie powinniśmy wymienić opony na nowe. Zapraszamy Państwa do dalszej lektury.

Wymiany sezonowe

Oczywiście pierwszym przykładem obowiązkowych wymian opon, są wymiany sezonowe. Niemalże każdy kierowca przynajmniej dwa razy do roku zmuszony jest do przełożenia opon w swoim samochodzie. Oczywiście w ostatnich latach powstały rozwiązania, które nazywane są oponami całorocznymi lub wielosezonowymi, co w teorii chroni nas przed koniecznością sezonowej wymiany opon. Jak jednak doskonale wiadomo, uniwersalna opona nigdy nie będzie tak dobra, jak ta, która jest przeznaczona na dany sezon. Jeśli więc mieszkamy w trudnym, górskim terenie to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie, pozostanie przy regularnych, sezonowych wymianach opon.

Planując sezonową wymianę opon, powinniśmy w głównej mierze zwracać uwagę na prognozy pogody. Jeśli w najbliższym czasie zapowiadane jest jej gwałtowne załamanie lub nagłe ocieplenie, to może to oznaczać najlepszy moment na wymianę. Oczywiście nie warto zwlekać z tym do ostatniego momentu, ponieważ oprócz problemów z dojazdem do punktu wulkanizacji, możemy mieć także spore problemy z kolejkami.

Uszkodzona opona i co dalej?

Jeśli zauważymy, że nasza opona mogła ulec uszkodzeniu, powinniśmy na początku zdiagnozować źródło problemu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy opona została uszkodzona przez uderzenie na krawężnik, inaczej gdy została rozcięta np. po najechaniu na dziurę w nawierzchni, a jeszcze inaczej gdy została przebita.

W przypadku, gdy trudno jest nam określić czy opona nadaje się do dalszego użytku, warto udać się do wulkanizatora, który fachowo określi realny stan ogumienia i w razie potrzeby wprowadzi konieczne naprawy lub zarekomenduje wymianę opony na nową. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że możemy bezpiecznie kontynuować jazdę.

Kiedy oponę można określić jako zużytą?

Przyjęło się, że opona jest zużyta w momencie, gdy jej bieżnik jest równy ze znacznikiem. Jest jednak od tego kilka wyjątków, np. w sytuacji, gdy upłynęło wiele lat od momentu jej produkcji lub gdy jest ona zużyta nierównomiernie, np. w wyniku problemów z geometrią pojazdu.

Określając realny stan ogumienia w swoim samochodzie, warto pamiętać, że jest to element odpowiadający za nasze bezpieczeństwo na drodze. Śmiało można więc powiedzieć, że nie warto na nim oszczędzać. Jeśli szukacie Państwo sprawdzonego serwisu ogumienia, to gorąco zachęcamy do skorzystania z usługi wymiana opon Gdańsk, oferowanej przez ASO Grupy Zdunek. Życzymy Państwu szerokiej drogi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *