Telepass – gdzie kupić? W których krajach działa?

Telepass – gdzie kupić? W których krajach działa?

Telepass – gdzie kupić? W których krajach działa?

Międzynarodowy transport kołowy wymaga efektywnych i uniwersalnych rozwiązań, które ułatwiają pracę kierowcom i firmom funkcjonującym w tej branży. Jednym z nich jest urządzenie Telepass. Czym dokładnie jest Telepass? Gdzie można go kupić i w których krajach będzie działał?

Czym jest Telepass?

Telepass K1 oferowany przez Tollway to wygodne urządzenie do wnoszenia opłat drogowych w Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Włoszech, Bułgarii, Węgrzech, Szwajcarii, a także w krajach skandynawskich. Telepass K1 współpracuje także z siecią eToll i można nim dokonywać opłat na autostradzie A4 na odcinku Kraków-Katowice, a od niedawna także AmberGo (A1). Telepass K1 montuje się na stałe do instalacji elektrycznej w pojeździe. Sprawia to, że urządzenie działa bez przerwy, co w konsekwencji eliminuje możliwość przypadkowego odłączenia od zasilania i ryzyka nałożenia mandatów za brak zapłaty za autostrady. Jednocześnie można je skonfigurować i kontrolować za pomocą łatwej w obsłudze aplikacji mobilnej. Poza tym można nim sterować komendami głosowymi. Co równie ważne, obszar, w którym Telepass wnosi opłaty, wciąż się powiększa. Wkrótce urządzenie będzie także umożliwiało płatności w Chorwacji, następnie w Słowenii, Czechach oraz Słowacji.

Gdzie kupić Telepass?

Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz kupić Telepass, warto byś wiedział, że samego urządzenia nie da się kupić. By je otrzymać, niezbędna jest umowa z konkretną firmą, taką jak Tollway, dzięki której będziesz mógł urządzenie wydzierżawić. Dopiero w ramach stałego abonamentu możliwe jest korzystanie z Telepass na polskich i zagranicznych drogach. Aby rozpocząć współpracę z Tollway i otrzymać w dzierżawie urządzenie, firma transportowa musi mieć aktywną umowę, a także powinna przedłożyć kopie aktualnego dowodu rejestracyjnego pojazdu i certyfikatu emisji spalin pojazdu, do którego Telepass K1 trafi.

Na jakiej zasadzie działa Telepass?

Funkcjonowanie urządzenia Telepass ma związek z EETS, czyli Europejską Usługą Poboru Opłaty Elektronicznej. To inicjatywa, która za zadanie ma ujednolicenie sposobów poboru opłat za poruszanie się po drogach. EETS oznacza otwarcie rynku na zewnętrzne podmioty, które mogą oferować użytkownikom konkurencyjne warunki, czyli np. wspomniany Telepass K1. System obowiązuje w następujących krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Dania-Szwecja (mosty), Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Węgry oraz Włochy.

W praktyce oznacza to, że Telepass K1 pozwala na uiszczanie płatności w różnych systemach i technologiach. Użytkownik, który korzysta z usług danego dostawcy, jednocześnie wywiązuje się tym samym z obowiązku opłacenia danego przejazdu i nie musi uiszczać żadnych opłat krajowemu poborcy.

Dodatkowe możliwości

Uiszczanie opłat za pomocą Telepass i karty Tollway to nie wszystko. Dzięki umowie z Tollway nie musisz płacić za przejazdy „od ręki”: Twoja firma otrzyma jedną zbiorczą fakturę z odroczonym terminem płatności. Z otrzymanych dokumentów Tollway będzie także mógł odzyskać VAT za koszty poniesione poza granicami kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *