Ładowanie akumulatora w samochodzie czy w domu?

Ładowanie akumulatora jest kluczowym aspektem utrzymania pojazdu w pełnej gotowości do działania – zwłaszcza zimą, gdy niskie temperatury mają duży wpływ na zmniejszenie jego wydajności. Gdy poziom naładowania akumulatora spada, możemy spotkać się z trudnościami w uruchamianiu silnika lub ograniczeniem działania różnych systemów elektrycznych w samochodzie. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: czy można przeprowadzić ładowanie akumulatora w samochodzie, czy może konieczny jest jego demontaż?

Ładowanie akumulatora bez demontażu – kiedy jest możliwe? 

Każdy akumulator ładuje się podczas jazdy poprzez prostownik. Czasami jest to jednak niewystarczające. Dzieje się tak najczęściej w kilku przypadkach: 

  • Zimą, gdy temperatury są niskie i powoduje to spadek pojemności akumulatora nawet o połowę. 
  • Gdy zapomnimy wyłączyć na dłuższy czas świateł, radia lub innych systemów elektronicznych w czasie postoju. 
  • Jeśli pokonywane przez nas trasy są na tyle krótkie, że samochód nie zdąży uzupełnić mocy w akumulatorze. 
  • Podczas awarii akumulatora lub systemów elektronicznych pojazdu. 

W takim wypadku konieczne jest ładowanie akumulatora przy pomocy prostownika. Czy jest możliwość, aby przeprowadzić je bez demontażu ogniwa z samochodu? Jest to zdecydowanie praktyczne rozwiązanie, które może zaoszczędzić czas i wysiłek, zwłaszcza w przypadku akumulatorów umieszczonych w trudno dostępnym miejscu. Będzie to możliwe, jeśli akumulator ma wygodne zaciski lub złącza pozwalające na podłączenie prostownika bez konieczności demontażu. W niektórych nowoczesnych pojazdach z funkcją Start/Stop istnieje także możliwość ładowania akumulatora przez gniazdo zapalniczki samochodowej przy użyciu dedykowanej ładowarki. 

Zazwyczaj akumulatorami, które nie wymagają demontażu, są ogniwa AGM. Pamiętajmy jednak, że tego typu akumulator należy ładować prostownikiem automatycznym, który  kontroluje zmiany temperatury oraz samodzielnie reguluje zmiany napięcia i prądu. Akumulator AGM ładuje się dwufazowo, dlatego prostownik bez takich funkcji doprowadzi do jego uszkodzenia, a w efekcie konieczności wymiany ogniwa na nowe. 

Ładowanie akumulatora – co jest istotne? 

Ładowanie akumulatora to ważny proces, który wymaga uwagi i odpowiedniego dostosowania do rodzaju ogniwa i jego wymagań. Należy też zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Jeżeli akumulator można naładować bez demontażu, pamiętajmy, że prostownik trzeba podpiąć do prądu – musimy ustawić samochód w takim miejscu, aby bez przeszkód sięgnąć kablem do gniazdka elektrycznego. W przypadku wymontowania akumulatora powierzchnia, na której go ustawimy, musi być równa, a przestrzeń wolna od źródeł ognia. Akumulator podczas ładowania wydziela łatwopalny wodór, dlatego tak ważne jest przestrzeganie tych reguł. 

W starszego typu prostownikach należy ustawić odpowiednie parametry ładowania – napięcie, prąd i czas. W nowszych sprzętach wszystkie te dane ustawiają się automatycznie, a prostownik wyłącza po skończonym ładowaniu. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne ładowanie akumulatora, musimy też pamiętać o odpowiedniej kolejności odłączania klem – jeśli zrobimy to odwrotnie, może dojść do zwarcia! Dlatego najpierw odpina się klemę ujemną w kolorze czarnym, a następnie dodatnią o czerwonej barwie. Przy podłączaniu postępujemy w odwrotnej kolejności – najpierw plus, później minus. 

 

Ladowanie-akumulatora-prostownik-min.jpg

Ładowanie akumulatora poprzedza podpięcie prostownika

W nowoczesnych pojazdach o zaawansowanych systemach elektronicznych zaleca się ładowanie akumulatora w profesjonalnym warsztacie, ponieważ podczas tego procesu wymagane jest podtrzymanie energii w samochodzie.  

Nowy akumulator potrzebny na już! 

Jeżeli ładowanie akumulatora nie przynosi pożądanego skutku, najpewniej doszło do jego awarii lub zużycia. Z uwagi na to, że akumulator to część eksploatacyjna, jego średnia żywotność wynosi od 5 do 7 lat i po tym czasie wymaga wymiany. Nowy akumulator najlepiej kupić u sprawdzonego źródła, które nie tylko pomoże dopasować nowe ogniwo, ale także przechowuje je w odpowiedni sposób i okresowo doładowuje. Takim miejscem jest na przykład serwis Battery Point, gdzie poza kupnem akumulatora, można zamówić jego wymianę w jednym z warsztatów partnerskich z całej Polski. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *