Czym się kierować, wybierając ciągnik siodłowy?

Czym się kierować, wybierając ciągnik siodłowy

Czym się kierować, wybierając ciągnik siodłowy

Ciągnik siodłowy to absolutne must have każdej firmy przewozowej. Pojazd sprawdza się w różnego rodzaju transportach o większym, jak i mniejszym zasięgu. Dla przedsiębiorstw z branży logistycznej jest wręcz podstawowym narzędziem pracy. Umożliwia pokonywanie długich dystansów z dużym obciążeniem. Można go bez wątpienia określić mianem samochodu wielofunkcyjnego do zadań specjalnych. Wszystko za sprawą siodła, gwarantującego sprawne odstawienie towaru w umówione miejsce i powrót. Pojazd znacząco przyspiesza transporty ładunku, co w efekcie przekłada się na zyski firmy. Jaki ciągnik siodłowy wybrać? Czym się kierować podczas zakupu?

Po co firmie ciągnik siodłowy?

Specjalna konstrukcja ciągnika siodłowego umożliwia łączenie się z innym pojazdem pozbawionym napędu i przednich kół. Dlatego też dobrze jest jeśli siodło posiada regulowaną wysokość, umożliwiającą dostosowanie do parametrów naczepy. Co istotne, truck został zaprojektowany w taki sposób, aby można było dołączyć do niego każdy jej model. Proces podłączenia, jak i odpięcia przyczep jest stosunkowo prosty i nie wymaga od kierowców specjalnych umiejętności. Największy atut ciągników siodłowych stanowi czas realizacji zlecenia. Po dotarciu do wskazanego miejsca rozładunku, pojazd zostawia towar bez konieczności rozładowywania naczepy. Dlatego też ciągnik siodłowy jest wręcz idealnym rozwiązaniem dla firm, prowadzących działalność w systemie transportu wahadłowego. Po dostarczeniu jednego załadunku, w drodze powrotnej pojazd może odebrać kolejny.

Jak dopasować model ciągnika siodłowego do swoich potrzeb?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli ciągników siodłowych. Dlatego też podczas zakupu należy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd zewnętrzny, elementy zabudowy czy dodatkowe akcesoria, ale przede wszystkim na parametry techniczne danego modelu. Pojazd musi spełniać wymagania i odpowiadać indywidualnym potrzebom firmy, a jego najważniejszą cechą, powinna być niezawodność. Kluczowe znaczenie dla każdej firmy przewozowej ma silnik trucka. Najczęściej pojazdy wyposażone są w motor o mocy do 500 km. Jeśli zaś, samochód kursuje po trudnych terenach, warto rozważyć zakup modelu z silnikiem o większej mocy, posiadającym możliwie najniższe zużycie paliwa. Norma spalania odgrywa bardzo ważną rolę. Do wyboru są modele z normą EURO5 lub EURO6. Szukając ciągnika siodłowego, warto zwrócić uwagę na liczbę osi. W przypadku transportów z cięższym załadunkiem, lepiej zainwestować w trzy osie. Istotna jest także wielkość kabiny. Na dalsze trasy, ciągnik siodłowy powinien gwarantować kierowcy komfort podróży w tym być wyposażony w leżankę, lodówkę, a także miejsce do ładowania elektroniki.

Nowoczesny ciągnik siodłowy DAF XF

Wybierając ciągnik siodłowy należy przede wszystkim mieć na względzie oczekiwania i potrzeby firmy. Model należy dopasować do wielkości przedsiębiorstwa oraz przeznaczenia. Pojazdy, których zadaniem będzie przewóz ciężkich ładunków w odległe tereny, powinny być wyposażone w mocny silnik. Natomiast do lżejszych transportów, wystarczą modele o mniej zaawansowanych parametrach. Zawsze jednak należy kierować się jakością. Warto postawić na sprawdzone marki, których producent ma doświadczenie i cieszy się dobrą opinią w branży jak np. holenderska firma DAF. Ciągnik DAF XF dedykowany jest przedsiębiorcom, realizującym długodystansowe wysyłki towaru o dużym obciążeniu. Model XF95 produkowano w wersji Comfort Cab, Space Cab oraz Super Space Cab. Jak sama nazwa wskazuje, pojazdy różniły się między sobą wielkością kabiny. Jego nowszą odsłonę stanowił ciągnik DAF XF105 oraz DAF XF106 o zwiększonej mocy silnika. Trucki DAF XF należą do jednych z bardziej ekonomicznych i ekologicznych pojazdów. Dzieje się tak dzięki systemowi wtrysku SMART, który wpływa na wydajność pojazdu, a także bezpieczeństwo podczas jazdy.

Zakup ciągnika siodłowego jest inwestycją w przyszłość firmy. Dlatego też jego wybór nie powinien być przypadkowy. Warto zapoznać się ze szczegółowymi parametrami technicznymi interesujących modeli i zdecydować się na ten, który najbardziej odpowiada potrzebom przedsiębiorstwa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *