Regeneracja skrzyni biegów – co warto wiedzieć?

Regeneracja skrzyni biegów – co warto wiedzieć

Regeneracja skrzyni biegów – co warto wiedzieć

Wadliwa skrzynia biegów może być zregenerowana, naprawiona albo wymieniona. Możemy kupić zupełnie nowy sprzęt lub wybrać skrzynię używaną. Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje minusy i plusy, a ostateczna decyzja powinna zostać podjęta po uwzględnieniu rozległości oraz stopnia uszkodzeń. Kiedy regeneracja skrzyni biegów będzie właściwym wyborem? Podpowiadamy w artykule!

  1. Regeneracja skrzyni biegów – podstawowe informacje
  2. Uszkodzone skrzynie biegów – co warto zrobić w takiej sytuacji?

Pamiętaj, by serwis skrzyni biegów zawsze miał sprawdzoną renomę, bo tylko to zapewnia dobre rezultaty.

Regeneracja skrzyni biegów – podstawowe informacje

Skrzynia biegów jest bardzo ważnym mechanizmem w aucie, ponieważ pozwala na zmianę położenia układu napędowego. Dzięki niej można dostosować optymalną prędkość silnika do obciążenia oraz prędkości jazdy. Większość osób kojarzy podział skrzyń na automatyczne oraz manualne, jednak nie stanowi to jedynego podziału. Wyróżnia się następujące skrzynie:

  • manualna skrzynia biegów,
  • automatyczna stopniowa skrzynia biegów,
  • półautomatyczna stopniowa skrzynia biegów,
  • bezstopniowa skrzynia.


W przypadku skrzyń manualnych pierwsze problemy tak naprawdę mogą pojawić się przy przebiegu od 150 do 200 tys. km. Najpierw są to nieskomplikowane, z pozoru proste usterki, jednak dość często okazują się dużym kosztem w trakcie naprawy. Wymienienie zwykłego łożyska na nowy model mocno pomniejszy budżet, a co dopiero, gdy wyrobi ono gniazdo w obudowie. Podobnie sprawa wygląda ze zmianą kół zębatych oraz synchronizatorów. Może dojść do sytuacji, że wymiana kilku niezbyt skomplikowanych elementów okaże się takim samym kosztem, co jedna albo dwie zregenerowane oraz gotowe do używania przekładnie. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto skonsultować się ze specjalistą, jak również sprawdzić ofertę firm, które zajmują się sprzedawaniem zregenerowanych przekładni do znanych samochodów. Specjaliści w zakresie regeneracji oraz sprzedaży skrzyń biegów powinni mieć rozległą wiedzę i wieloletnie doświadczenie pozwalające świadczyć profesjonalne usługi.
Dlaczego regeneracja skrzyni biegów to dobry wybór? Gdy decydujemy się postawić na skrzynię zregenerowaną, nieraz prócz samej gotówki oszczędzamy także cenny czas. Auto nie będzie musiało być przechowywane przez długi czas wewnątrz warsztatu, a po dokonaniu zakupu wystarczy odebrać skrzynię oraz zamontować ją w samochodzie. Rzetelna regeneracja to coś innego, niż naprawienie używanej przekładni – to doprowadzenie do momentu, gdy nowa skrzynia funkcjonuje znacznie sprawniej od poprzedniego modelu, tym samym gwarantując niezawodności i zapewniając kierowcy radość z jazdy.
Sprzedaż skrzyni biegów to jeden z ważniejszych obszarów działalności jakościowych firm, które specjalizują się w profesjonalnej regeneracji oraz sprzedaży manualnych skrzyń biegów.

Uszkodzone skrzynie biegów – co warto zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli spotkałeś się z taką sytuacją, jedno z wyjść stanowi kupno skrzyni biegów oraz jej wymiana. To szybkie i sprawne rozwiązanie Twojego problemu. Ważne jest, by nabyć właściwą oraz sprawną przekładnię. Właściwa skrzynia biegów w pojeździe to gwarancja komfortowej jazdy, właściwej eksploatacji jednostki napędowej oraz prawidłowego przeniesienia napędu na koła. Alternatywą dla zakupu przekładni jest regeneracja skrzyni biegów. Zależnie od zakresu uszkodzeń naprawienie skrzyni biegów może stanowić tańsze rozwiązanie problemu. Naprawienie skrzyni biegów powinno być poprzedzone szczegółową diagnozą uszkodzeń. Na jej podstawie ustala się dalsze losy przekładni.
Wydaje się, że najmniej opłacalna opcja to naprawienie skrzyni biegów, a ściślej mówiąc wymiana jej poszczególnych części. To rozwiązanie lepiej stosować w ostateczności. Najwięcej problemów przysparza kierowcom skrzynia manualna zaczynająca zawodzić już przy 150–200  tys. km przebiegu. W przypadku tego typu skrzyń nawet z pozoru prosta, niewinna usterka może okazać się niezwykle kosztowna w naprawie. Naprawa skrzyni może obejmować wymianę łożyska i zmianę kół zębatych i synchronizatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *